امروز دوشنبه 5 اسفند 1398

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

اطلاعاتی کامل و جامع در مورد بـیبـی چک

184shwu8d6jaijpg

تستهای حاملگی خانگی، وجود یکی از هورمونهای نشانگر حاملگی به نام “گونادوتروپین جفتی انسان” یا hCG را در ادرار نشان می دهد روش های بقیه ی تشخیص بارداری مانند سونوگرافی و آزمایش خون هم برای اثبات بارداربودن شما وجود دارند.

بیبی چک سالهاست که به عنوان یکی از روش های فوری تشخیص حاملگی به کار می رود. مکانیزم عمل آن تعیین غلظت هورمون  HCG  در ادرار فرد مظنون به بارداری است.

برای استفاده از بیبی چک، ادرار شخص مورد نظر باید در ظرف تمیزی مانند لیوان یکبار مصرف جمع آوری شود. (نکته قابل توجه اینکه ادرار اول صبح به طور معمول بیشترین غلظت hCG را در بردارد و لذا بهترین نمونه برای انجام تست ادرار است. اگر چه هر نمونه ادرار ممکن است استفاده شود.)

نوار تست را از پاکت خارج سازید و تا خط مشخص (Max) در ادرار فرو برید. (دقت داشته باشید که نوار را بیشتر از این حد وارد ادرار نکنید.)

سه ثانیه صبر کنید سبعد از ادرار خارج ساخته بطور افقی بر روی دهانه ظرف ادرار بگذارید.

نتیجه تست بیبی چک

بعد از انجام تست یکی از سه حالت زیر ممکن است ایجاد شود:

1- بر حسب مقدار هورمون موجود در ادرار نتیجه مثبت به صورت 2 خط قرمز طی حدود 40 ثانیه ظاهر می شود.

2- ظهور رنگ در فاصله 5 تا 10 دقیقه مشکوک بوده و بهتر است چند روز بعد تکرار شود.

3- هر نتیجه ای بعد از 10 دقیقه بدون ارزش است و در حکم منفی تلقی می شود.

4- مثبت: آشکار شدن دو نوار رنگی در نواحی کنترل و پائین تر از آن

5- منفی: آشکار شدن تنها یک نوار رنگی در ناحیه کنترل

* نکته مهم اینکه شدت رنگ بسبرچسبی به مدت هنگام حاملگی نیز دارد.

چند نکته در استفاده از بیبی چک

1- تنها هنگام آزمایش پاکت باز شود و نوار فقط برای یکبار قابل استفاده است.

2- پاکت کوچک همراه نوار حاوی ماده سیلیکا‍زل ( جاذب رطوبت) است که بعنوان نگهدارنده میباشد..بعد از باز کردن پاکت دور انداخته شود

3- در بیمارانی که دچار به سرطان هستند تفسیر تست بعهده پزشک متخصص میباشد.

بیبی چک چه هنگامی مثبت می شود

این تست معمولا از 25-20 روز بعد از اتمام آخرین روز خونریزی پیشی شروع به مثبت شدن می نماید البته در خیلی افراد ممکن است تست در این تاریخها مثبت نشده و بهترین هنگام چک حاملگی با این تست 4-3 روز بعد از تاخیر در موعد قاعدگی طبیعی است.

تست خون حاملگی چه هنگامی مثبت می شود

معمولا 10-7 روز بعد از لقاح سطح این هورمون در خون به حدی میرسد که قابل تشخیص است اما در صورت منفی شدن حاملگی رد نمی شود و در صورت شک به حاملگی چند روز بعد باید مجدد چک شود.

عوامل تاثیرگذار درطولانی تر شدن هنگام حصول پاسخ مثبت توسط تستهای خانگی( منفی کاذب ):

1. تاخیر در هنگام لانه گزینی

2. تفاوت در حساسیت تستهای بارداری مختلف

3. پایین بودن غلظت هورمون در خون و ادرار بعلت انجام زود هنگام

4. خطا در انجام روش انجام تست

5. مصرف داروی کاربامازپین

6. نگهداری ادرار در ظروف غیر معتبر

در چه موردهایی ممکن است نتیجه تست بطور کاذب مثبت شود ؟

1. وجود بیماری هائی مثل پروتئینوری , هموگلوبینوری و کلا وجودپروتئین و یا خون در ادرار

2. آلودگی باکتریائی ادرار

3. مصرف بعضی داروها مثل پرومتازین – کلردیازپوکساید یا متادون توسط بیمار

4. زایمان جدید یا سقط اخیر

5. اشتباه در روش اجرای تست یا خطا در خوندان نتایج

چون هورمون ابتدا در خون ظاهر می شود سپس بعد از شروع متابولیزه شدن در ادرار آمده ودفع میشود پس آزمایش خون حساستر است وزودتر مثبت میشود.درموردهای حاملگی خارج رحمی هم که حتما باید خون تست شود.

مقادیر نرمال هورمون HCGβ :

در ۸۵%حاملگیها مقدار این هورمون طی 72-48 ساعت دوبرابر می شود. هرچه سن حاملگی بیشتر میشود، هنگام دوبرابر شدن این هورمون طولانی تر شده و حداکثر به ۹۶ ساعت می رسد.
در مورد مقادیر این هورمون می بایست توجه نمود. برای اینکه در برخی حاملگیهای طبیعی مقداراین هورمون می تواند کم باشد ولی نوزادی کاملا سالم به دنیا بیاید.

ارزیابی حاملگی از روی مقدار هورمون:

. اگر مقدار هورمون HCGβ کمتر از ۱۰ باشد شخص باردار نمی باشد.
. اگرمقدار هورمون HCGβ بیشتر از ۲۵ باشد فرد باردار است.
. اگر مقدار هورمون بین۱۰تا ۲۵ باشد نمی توان با قاطعیت فرمود شخص باردار است ویا خیر.در این موردهای پیشنهاد می شود تست 72-48 ساعت بعد تکرار شود.

راهنمای سطوح HCG در طول بارداری

الف –  3 هفته از LMP گذشته باشد : 50- 5     ml/mIu

ب – 4 هفته از LMP  گذشته باشد : 26-5       ml/mIu

ج – 5 هفته از LMP  گذشته باشد : 7340-18  ml/mIu

د – 6 هفته از LMP   گذشته باشد : 56500 – 1080 ml/mIu

ه – 7-8 هفته از LMP گذشته باشد : 229000 – 7650 ml/mIu

و – 12-9 هفته از LMP گذشته باشد : 288000 – 25700 ml/mIu

ظ – 16-13 هفته ازLMP گذشته باشد : 254000 – 13300 ml/mIu

ح – 24-17 هفته از LMP گذشته باشد : 165400 – 4060 ml/mIu

ط – 40-25 هفته از LMP گذشته باشد : 117000 – 3640 ml/mIu

(منظور از LMP اولین روز آخرین قاعدگی است )

هنگامی که سطح HCGβ به ۲۰۰۰-۱۰۰۰برسد، سونوگرافی ترانس واژینال می تواند ساک حاملگی را تشخیص دهد. چون سطوح این هورمون می تواند مختلف باشد و هنگام لقاح نیز به درستی مشخص نشده باشد، تشخیص بایافته های سونوگرافی تا هنگامی که مقدار هورمون به ۲۰۰۰ نرسد قابل انجام نخواهدبود.

همچنین این اعداد فقط به عنوان راهنما داده شده و افزودن این هورمون در هر فرد متفاوت می باشد. مقدار مطلق به اندازه سیر تغییرات اهمیت ندارد.

تنها انجام یک نوبت آزمایش برای اندازه گیری این هورمون در بیشتر موردهای کافی است. در موردهایی که شک به سلامت بارداری وجود دارد می بایست چند آزمایش بافاصله از هم انجام شود تا بتوان یک نتیجه گیری درست انجام داد.
این آزمایش را هرهنگام که مشکوک به حاملگی طبیعی ویا حتی موردهای خارج رحمی باشیم می توانیم انجام دهیم و درخواست آن بوسیله خود بیمار هم قابل قبول است.

سطوح پایین مقدار این هورمون نشانه چیست؟

. اشتباه در تعیین سن حاملگی
. احتمال سقط یا حاملگی پوچ
. حاملگی نابجا
در این موردهای بهتر است آزمایش 72-48 ساعت بعد مجددا تکرار شود.

سطوح بالای مقدار این هورمون نشانه چیست؟

. اشتباه در تخمین سن حاملگی
. حاملگی مولار
. چند قلویی

در این موردهای هم بهتر است آزمایش مجدد انجام و بعد از اطمینان از نتیجه به وارسی علت پرداخت.

آیا عاملی می تواند مقدار HCGβ را تحت تاثیر قرار دهد؟

هیچ عاملی نمی تواند مقدار این هورمون را تحت تاثیر قرار دهد بجز داروهایی که حاوی این هورمون باشند. این داروها معمولا برای درمان نازایی مورد استفاده قرار می گیرد و پزشک در مورد هنگام انجام این آزمایش بعد از دریافت این داروها، شما را راهنمایی خواهد نمود. سایرداروها مثل آنتی بیوتیکها، ضد دردها، قرصهای ضد بارداری خوراکی یا سایر داروهای هورمونی هیچ تاثیر بر مقدار این هورمون نخواهند داشت.

آیا مقدار HCG میبایست به طور مرتب در طی حاملگی اندازه گیری شود؟

مقدار این هورمون به طور معمول توسط پزشکان دوبار اندزاه گیری نمی شود مگر این که مسالهی به وجود آمده باشد. درصورت خونریزی، درد شدید شکمی یا سامابقی سقط ممکن است پزشک این آزمایش را تکرارکند

آیا این هورمون را فقط تشخیص حاملگی و در زنان اندازه می گیرند ؟

خیر. در مردان در موردهای تشخیص تومورهای بیضه و نئوپلاسم آن نیز وارسی این هورمون کاربرد دارد که همراه با آلفا فیتو پروتئین تست می شو د . در بعضی بدخیمی ها از قبیل کوریوکارسینوما – امبریونال سل کارسینوما – برخی سرطانهای رحم و نیز حاملگی خارج رحمی مقدار BHCGبشدت بالا می رود (البته در اغلب موردهای حاملگی نابجا مقدار هورمون پایینتر از حد طبیعی است )و اندازه گیری های مرتب آن برای سنجش پاسخ بیمار به شیمی درمانی ضروری است.

بعضی مواقع بعد از سقط – کورتاژ و درمان حاملگی خارج رحمی و مولار جهت ارزیابی پاسخ شایسته به درمان این هورمون بصورت متوالی در فواصل هنگامی خاصی اندازه گیری می شود.در این موردهای در صورت پاسخ صحیح به درمان این هورمون بتدریج سیر نزولی خواهد داشت.

به یاد داشته باشید !

در نمونه های ادراری جهت انجام گراویندکس یا تست ادرار بارداری نمونه ادرارباید در یک ظرف تمیز شیشه ای یا پلاستیکی جمع آوری شود واز پروزاتیو استفاده نشود. همچنین اگر نمونه بلافاصله بعد از جمع آوری تست نشود تا ۴۸ ساعت بعد که مورد آزمایش قرار می گیرد باید دردمای ۲ تا ۸ درجه سانتی گرادیخچال نگهداری شود و پیش از انجام تست به دمای اتاق برگردانده شود.

اگر نمونه برای بیش تر از ۴۸ ساعت مورد استفاده قرار نگیرد باید در دمای منهای ۲۰ درجه فریز شود. یک نمونه یخ زده که بیش تر از ۲ هفته نگهداری شده باشد نباید بقیه ی استفاده شود. پیش ازآزمایش نمونه یخ زده باید کاملا آب شده و به دمای اتاق برسد.

اندروید lg مولفیکس