امروز دوشنبه 5 اسفند 1398

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

علت و عوامل تاثیرگذار در انتخاب جنسیت نوزاد توسط زوجین

431510_500

چه عاملی سبب شده اولیا تصمیم به انتخاب جنسیت نوزادشان بگیرند و این مساله برایشان بیشتر از سلامت نوزادشان مهم باشد می خواهیم روش های مختلف تعیین جنسیت نوزاد و دلایل این کار را بازگو کنیم.

در اولین سوال از دکتر کشاورز درخصوص تاریخچه تعیین جنسیت در علم پزشکی جویا شدیم. که اینگونه پاسخ دادند:

در ابتدا ضمن آرزوی سلامت برای همه زوج های جوان و دوستدار فرزند باید عرض کنم بهترین ارمغان خدا برای یک زوج فرزند سالم است. اما از آنجاییکه برخی به علت علاقه و تمایلات فردی و یا موردهای پزشکی به تعیین جنسیت فرزند خود پیش از تولد تمایل دارند باید عرض کنم رشد همه جانبه علوم  پزشکی در این خصوص روشهایی را تبیین نموده است که برخی از آنها به حوزه تغذیه مرتبط بوده و با ضریب اطمینان بالایی قابل تحقق می باشد روش انتخاب جنسیت از طریق تغذیه از نظر تاریخی منشأ حیوانی دارد.

دکتر استول کوسکی موفق شد با تغییر دریافت بعضی از املاح در رژیم غذایی نوع جنسیت دلخواه را با 80 درصد موفقیت در گاو به دست آورد. او ایده ابتکار را از مطالعات پیشی که روی لاروکرم های دریایی و روی لارو قورباغه انجام شده بود کسب کرد. بدین صورت که در آبی که به آن پتاسیم اضافه شده بود بیشتر نوزادان نر می شدند و در آبهای قلیایی و به ویژه غنی از کلسیم بیشتر نوزادان ماده و در آبهایی که در آن تعادل یونی وجود دارد در جنسیت نیز تعادل وجود داشت یعنی نصف نر و نصف ماده می شدند.

نتایج اجرای این تجربه و پژوهش بر روی انسان به چه صورت انجام پذیرفت؟

انتقال نتایج حاصل از وارسی های فوق بر روی انسان توسط یک خانم متخصص کانادایی طبق روش استول کوسکی یعنی با کمک رژیم غذایی تجویزشده صورت گرفت که 80 درصد موفقیت آمیز بود. و در این خصوص در برخی از بیمارستانهای بزرگ کانادا درمانگاههای اختصاصی برای انجام این کار با هدف کمک به زوج هایی که نسل آینده آنها توسط بیماری های ارثی وابسته به جنس تهدید می شدند دایر شد.

دلایل مراجعه زوجین برای تعیین جنمی باشد چیست؟

دلایل کوشش همسران برای انتخاب جنسیت به 2 گروه پزشکی و غیرپزشکی تقسیم می شود. درصدی از بیماریهای ژنتیکی فقط جنس مذکر را دچار می  کند لذا تصمیم گیری همسران در انتخاب جنسیت دراین زمینه کاملا منطقی به نظر می رسد. اما در مورد دلایل غیرپزشکی باید فرمود داشتن کودکانی از هر دو جنس،  از دست دادن فرزند و تمایل داشتن فرزندی از همان جنس، دلایل اقتصادی، اجتماعی و یا فرهنگی در این زمینه دخیل می باشد.

آیا در روش تعیین جنسیت با تغذیه هر دو زوج تحت رژیم خاص قرار می گیرند؟

در این روش رعایت کامل رژیم غذایی توسط بانوان تعیین جنسیت جنین را تا حدود 80 درصد امکان پذیر می سازد و رعایت رژیم غذایی مرد ضرورتی ندارد بلکه تنها همراهی آنان با همسرشان از لحاظ روانی تاثیرگذار است.

آقای دکتر اشاره ای داشته اید درخصوص نقش یون ها در تعیین جنسیت. در رابطه نقش و عملکرد آنها در انسان بیشتر توضیح بفرمایید.

همانطور که فرموده شد یون ها در تعیین جنسیت خیلی زیاد تاثیرگذارند البته اهمیت غلظت یون ها کمتر از اهمیت نسبت بین یون ها می باشد. به این مفهوم که نسبت پتاسیم به کلسیم به اضافه منیزیم در این خصوص تعیین کننده و اهمیت وافری دارد.

قوائد غذایی لازم برای پسردار شدن چیست؟

برای پسردار شدن لازم است رژیم غذایی غنی از سدیم و پتاسیم و فقیر از کلسیم باشد.

و اما دختردار شدن؟

برای دختردار شدن لازم است رژیم غذایی فقیر از سدیم و پتاسیم و غنی از کلسیم باشد.

چه هنگامی باید رژیم غذایی را شروع کرد؟

برای این منظور ابتدا تأکید می کنم اگرچه قوائد کار ساده است اما اجرای آن آسان نمی باشد و نیاز به دقت و ظرافت بالایی دارد. اما روش ی اجرا به این صورت می باشد که داوطلب باید زیر نظر متخصص حداقل 2 پریود پیش از تاریخ پیش بینی شده برای بارداری، رژیم غذایی تنظیم شده را به طور جدی و دقیق رعایت نماید. ضمنا حداقل هنگام برای رعایت رژیم غذایی تنظیم شده را به طور جدی و دقیق رعایت نماید. ضمنا حداقل هنگام برای رعایت رژیم غذایی 2 ماه می باشد.

چون امکان دارد بعد از 2 ماه و 2 پریود بارداری اتفاق نیفتد. لذا باید تا هنگامی که بارداری با انجام تست های آزمایشبعضی مواقع اثبات نشده رژیم ادامه یابد. بعد از اثبات بارداری، زن باردار رژیم غذایی متعادل و متناسب با زمان بارداری معمولی را ادامه می دهد و نیازی به رعایت محدودیت های رژیم پیش از بارداری نمی باشد.

نحوه تاثیر رژیم غذایی چطور است؟

رژیم غذایی موجب تغییر یونی محیط داخلی و محیط رحم شده و زمینه تغییر تمایل غشای اوول می شود. به این ترتیب بر حسب نوع رژیم تجویزشده و جنسیت موردنظر زمینه و شانس برای ورود اسپرماتوزوئیدهای نر نسبت به اسپرماتوزوئیدهای ماده و یا برعکس مساعد می شود.

در رژیم غذایی برای تعیین جنسیت چه ممنوعیت هایی وجود دارد؟

ابتدا باید آسوده خاطر شویم ممنوعیت برای اجرای رژیم غذایی وجود نداشته باشد. ممنوعیت رژیم غذایی برای پسردار شدن عبارتند از:  افراد دچار به بیماریهای فشار خون بالا، نابهتری های قلبی- عروقی و نارسایی کلیه،  افراد دچار به این بیماریها مجاز به استفاده از اینگونه رژیم نمی باشدند.
و ممنوعیت های اجرای رژیم غذایی برای دختردار شدن: افراد دچار به بیماریهای اختلالات عصبی، بالابودن کلسیم خون و نارسایی های کلیوی نباید از این گونه رژیم ها استفاده کنند.

ویژگی های رژیم غذایی برای پسردار شدن چیست؟

در اینگونه رژیم غذایی سدیم باید خیلی مصرف شود. بنابراین هنگام درست کردن غذا به مقدار خیلی نمک اضافه شود. ضمنا مواد غذایی مصرف نمایند که طبیعتاً نمک خیلیی داشته و یا در هنگام درست کردن آنها نمک خیلیی اضافه شده است. مانند سوپ های آماده، بیسکویت شود، زیتون شور و غیره. همچنین این رژیم باید غنی از پتاسیم باشد. بنابراین پیشنهاد می شود میوه های خشک نظیر برگه ی زردآلو، آلوی خشک، انجیر، خرما، کشمش، عدس، لوبیا، نخود و سایر مواد غذایی که غنی از پتاسیم هستند مصرف شود.

البته متخصصان تغذیه و پزشکانی که در این زمینه فعالیت دارند متقاعد شده اند که برای پسردار شدن می توانند پیشنهاد به مصرف پتاسیم نموده و اینکه کلسیم به کمترین مقدار ممکن مصرف شود. بنابراین در طول زمان اجرای این رژیم، مصرف هرگونه فرآوری لبنی ممنوع است.

رژیم غذایی شایسته برای دختردار شدن؟

در این رژیم همان طوری که اشاره شد نباید پتاسیم مصرف شود. بنابراین علاقه مندان به فرزند دختر از مصرف میوه های خشک، حبوبات و موز پرهیز کنند. نمک رژیمی که غنی از پتاسیم است نباید به جای نمک معمولی مصرف شود. منابع کلسیم همانند شیر، پنیر تازه بدون نمک. (تمام پنیرهای تخمیرشده غنی از سدیم است) به مقدار خیلی مصرف شود. برای دختردار شدن می توان کلسیم تجویز نمود.

برای تدارک و اجرای رژیم و همچنین احتیاط های لازم چه پیشنهاد هایی دارید؟

در گام اول در تمام مرحله های اجرای رژیم فرآیند آن زیر نظر متخصصین صورت پذیرد و بعد ضرورت دارد از ایجاد هرگونه انحراف از رژیم پیشنهاد شده پرهیز شود. اگرچه نوع تغذیه مرد تأثیری ندارد اما همراهی و همدلی وی از نظر روحی کمک تاثیرگذاری در توفیق اجرای این رژیم دارد.

خاطرنشان می سازد رعایت رژیم غذایی نباید از 6 ماه تجاوز نماید. برای چه که حفظ آن می تواند منجر به سوء تغذیه مادر و پیامدهای ناگوار شود. همچنین درمانگاههایی که در جهان مسئول ارائه اینگونه رژیم های غذایی هستند تأکید دارند که مصرف تمام قرص های ضدبارداری در زمان اجرای رژیم غذایی متوقف شود. بنابرای برای پیشگیری از بارداری از سایر روش های جایگزین استفاده شود.

آیا اساضطراب و روش زندگی بر موفقیت این روش تاثیرگذار است؟

بدون شک اساضطراب بر سلامت بشر تاثیر منفی دارد چون سیستم هورمونی را کاملا تحت تاثیر قرار می دهد و از اعتدال خارج می نماید. بنابراین هنگامی که به مادر رژیم می دهیم تأکید ویژه ای داریم که در زمان رژیم به آرامش خود اهمیت دهد. و در کنار سایر دستورات غذایی امگا 3 یا روغن ماهی نیز تجویز می کنیم.

همانطور که اشاره داشتید سلامت نوزاد مهمتر از جنسیت آن می باشد، لذا جنابعالی به عنوان متخصص برجسته حوزه بهداشت و سلامت برای فرزندآوری سالم چه پیشنهاد هایی به زوج های جوان دارید؟

ما کشوری در حال گذار هستیم، متأسفانه رفتارهای سنتی پدران و مادران مان را که از قضا خیلی زیاد مطلوب و شایسته بودند در کمال ناباوری فراموش کرده و آن را با یک سری از رفتارهای جدید و غریب جایگزین کرده ایم. عادات غذایی مان تغییر کرده است و روش تغذیه و تربیت فرزندانمان متاثر از تبلیغات و فرهنگ مصرف گرایی غرب است. فرزند سالم در سایه تغذیه بی قید و شرط از شیر مادر پرورش می یابد. بنابراین پیشنهاد اکید دارم کودکان را از این اکسیر حیات محروم نکنند و بعد از عبور آنان از سنین نوزادی بجای هله هوله آنها را به میان وعده های سالم عادت دهند.

گرفتاری های امروزی جامعه ما درخصوص رشد فزاینده ی بیماری های غیرواگیر نظیر اضافه وزن و اضافه وزن، بیماری های قلب و عروق و… جملگی ناشی از تغییر روش زندگی، کم تحرکی و استفاده بیش تر از حد از فست فودهاست. برای داشتن نسلی سالم، پویا و بانشاط که سرمایه ی اصلی تولید در کشور محسوب می شوند. مراقبت های تغذیه ایی نقش اول را ایفا می نماید. بنابراین برای حفاظت و صیانت از این سرمایه عظیم به سلامت آنها بهاء دهیم تا نسلی پرشور را برای سازندگی ایران عزیز وارد عرصه کار و کوشش نماییم.

اندروید lg مولفیکس