امروز دوشنبه 5 اسفند 1398

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

بـارداری زیر سه ماهه و ایدز

 index.jpg5868568

 می توان با تشخیص بیماری اچ آی وی در روزهای اول بارداری و زیر سه ماهگی از انتقال آن به جنین پیشگیری کرد.

دکتر صداقت فرمود: تحت درمان قرار گرفتن مادر متبلا به ایدز پیش از اتمام سه ماهه اول بارداری می‌تواند انتقال ایدز را به جنین به صفر برساند.

دکتر عباس صداقت رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت در گفبرچسبو با باشگاه خبرنگاران، با شرح این که انتقال ایدز از مادر دچار به جنین از سه طریق خون بند ناف، در حین زایمان و شیر مادر انجام می‌شود، فرمود: در حالت معمولی احتمال انتقال ایدز از مادر به جنین بدون دخالت‌های درمانی بین 40 تا 50 درصد است ولی اگر مادر باردار در سه ماهه اول بارداری تحت درمان با داروهای پیشگیری که حجم ویروس را به کمترین حد می‌رساند، قرار گیرد و زایمان به صورت سزارین و با نهایت دقت انجام شود و نوزاد بعد از مدتی بعد از تولد هم تحت درمان دارویی قرار گیرد، این احتمال از انتقال به صفر می‌رسد.

وی شرح کرد: برنامه‌ریزی برای به دنیا آمدن نوزاد سالم از سال گذشته آغاز شده است که دستور‌العملهای آن از ابتدای سال در قالب فاز اول در 16 منطقه دانشبعضی مواقع اجرا شده است که در این 16 منطقه هم این برنامه در 10 منطقه که آمار ابتلا به ایدز خیلی بوده و پر خطر بودند اجرا می‌شود.

صداقت ادامه داد: در این مناطق از تمام زنان باردار به صورت رایگان آزمایش HIV گرفته می‌شود که در صورت مثبت بودن آزمایش این زنان تحت درمان قرار می‌گیرند.
وی آسوده خاطر کرد: فاز دوم این برنامه قرار است که در اواسط شش ماه دوم سال در کل کشور تسری پیدا کند

 

اندروید lg مولفیکس