امروز دوشنبه 5 اسفند 1398

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

اکثریت بانوان دچار به اندوه بعد زایمان در این سن هستند

newsImage_873 تقریباً ۸۵ درصد زنان برخی اختلالات خلقی، همانند بی ثباتی های خلقی یا گریان بودن را تجربه می کنند.آیا در ارتباط با سن افراد دچار به این عارضه اطلاعی دارید؟با ما همراه باشید.

یک جراح و متخصص زنان و زایمان با پافشاری بر اینکه زنان باید با دوره‌های افسردگی بعد از زایمان آشنا باشند، فرمود: افراد با سن پایین بیشتر در معرض افسردگی بعد از زایمان قرار دارند.

دکتر الهه رجایی با شرح اینکه افسردگی بعد از زایمان اغلب به علت تغییرات هورمونی بعد از زایمان صورت می گیرد، افزود: علاوه بر تغییرات هورمونی، زایمان نیز به علت دارا بودن اساضطراب و فشار روحی و روانی برای فرد، از علت افسردگی بعد از زایمان به شمار می‌آید.

این جراح و متخصص زنان و زایمان شیوع افسردگی بعد از زایمان را به طور تقریبی حدود 8 تا 15 درصد دانست و شرح کرد: افسردگی بعد از زایمان یک نوع افسردگی است با تمام جنبه‌های افسردگی ماژور و مینور که در حالت طبیعی شروع می‌شود.

وی با شرح این مطلب که اگر درمان حمایتی برای افراد دچار به افسردگی بعد از زایمان صورت گیرد، تا شش ماه بعد از زایمان، بهبودی حاصل می‌شود، فرمود: البته این امکان نیز وجود دارد که حتی افسردگی افراد تحت درمان قرار گرفته نیز مجدد عود کند.

رجایی تصریح کرد: 10 درصد افراد دچار به افسردگی بعد از زایمان، احتیاج به مراجعه به پزشک دارند برای اینکه با درمان‌های نگهدارنده و حمایتی بهبود پیدا نمی‌کنند. تنها 15 تا 20 درصد زنان دچار به افسردگی بعد از زایمان با درمان‌های حمایتی بهبودی کامل پیدا می‌کنند.

این جراح و متخصص زنان و زایمان در خصوص شدت و ضعف احساس افسردگی بعد از زایمان، فرمود: افسردگی بعد از زایمان نیز مانند افسردگی ماژور و مینور، کاملا شدت و ضعف دارد و در افراد گوناگون به شکل متفاوتی ظاهر می‌شود که در صورت شدت آن، فرد می‌تواند اختلالات خلقی مانند افکار خودکشی نیز داشته باشد که خیلی زیاد نادر است.

وی اظهار کرد: این احساس افسردگی ارتباط بین مادر و فرزند را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و منجر به کم شدن تعامل اجتماعی مادر و کمتر بازی کردن وی با فرزند خود می‌شود.

رجایی در رابطه افرادی که بیشتر در معرض افسردگی بعد از زایمان قرار دارند، تصریح کرد: افراد سن پایین، افراد دارای سامابقی افسردگی، افراد دارای اختلالات عاطفی پیشی، زنانی که استفراغ شدید حاملگی دارند یا دخانیات و داروهای غیرمجاز در بارداری استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض افسردگی بعد از زایمان قرار دارند.

این متخصص زنان با پافشاری بر اینکه افراد باید با مسالهات زمان بعد از زایمان آشنا باشند تا چنانچه برای آنها چنین اتفاقی افتاد به پزشک مراجعه کنند، فرمود: علائم این افراد تمایل به گریه، کم کردن توجه، اختلالات خلقی و در صورت شدید بودن آن افکار خودکشی است.

وی در پایان آسوده خاطر کرد: در صورت مشاهده علائم این بیماری افراد باید به پزشک مراجعه کنند، برای اینکه تشخیص دقیق توسط پزشکان حائز اهمیت است و در افسردگی ماژور صرفا درمان حمایتی برای بیمار کافی نمی باشد بلکه باید فرد با دخالت دارویی درمان شود.

اندروید lg مولفیکس