امروز سه شنبه 29 بهمن 1398

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

قوائد و نحوه کشیدن دندان عقل

index.jpg6385686

اطلاعاتی در رابطه دندان عقل و هنگام کشیدن آن و شرایط نحوه توانمندی پیش و بعد از کشیدن آن را در این مطلب آورده ایم.

یک متخصص دندانپزشکی به وارسی اینکه چطور می‌توان بهداشت دندان عقل را رعیات کرد و چه موقع افراد باید جهت کشیدن آن اقدام کنند پرداخت.

دکتر سید جلیل صدر در فرمود‌و‌گو با آنا در رابطه اینکه چه موقع باید دندان عقل را کِشید فرمود: قوائدا اگر دندان عقل رویش کامل داشته باشد و در ردیف سایر دندان قرار داشته باشد تا هنگامی که دچار پوسیدگی نشود نیاز به کشیدن ندارد.

وی افزود: دندان عقل در خلف دهان رویش پیدا می‌کند بنابراین احتمال تمیز کردن و رعایت بهداشت آن کمی دشوار خواهد بود اما اگر شرایط رویش یک دندان سالم را داشته باشد و افراد بتوانند بهداشت آن را به خوبی رعایت کنند پیشنهاد می‌شود دندان عقل حفظ شود.

این متخصص دندانپزشکی در ادامه یاد‌آور شد: اگر فردی دچار پوسیدگی دندان 6 و 7 شده باشد اما دندان عقل سالم داشته باشد برای حفظ دندان عقل پیشنهاد می‌شود فرد برای کشیدن دندان 6 و 7 (دندان‌های جنبی دندان عقل) اقدام کند برای اینکه بدین گونه می‌تواند از دندان عقل به عنوان دندان جایگزین استفاده کند.

صدر با توجه به شرایطی که رویش دندان عقل موجب اختلال در نظم سایر دندان‌ها شود عنوان کرد: هنگامی که رویش دندان عقل به سایر دندان فشار وارد سازد و موجب بی‌نظمی آنها شود در این هنگام فرد باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کند تا با انجام وارسی‌های لازم مشخص شود آیا نیاز به خارج کردن دندان عقل وجود دارد یا خیر.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فرمود: در برخی مواقع دندان عقل به صورت نیمه نهفته و نهفته بروز می‌یابد که در این صورت نیز ابتدا باید از دندان عکسبرداری شود تا مشخص شود که احتمال کیست، پوسیدگی، وارد کردن فشار به سایر دندان‌ها و … وجود دارد یا خیر و سپس تشخیص‌های لازم داده شود برای اینکه در برخی مواقع نیاز است لثه شکافته شود تا دندان عقل خارج کرد.

صدر در ادامه تصریح کرد: اگر افراد به خصوص زنان در سن 30 الی 40 سالگی دارای دندان عقل نهفته باشند باید هر چه سریع‌تر به مراکز درمان دندانپزشکی مراجعه کنند برای اینکه با افزودن سن احتمال بروز عوارض جانبی مانند تحمل نکردن درد، ترمیم نشدن بخیه و … بعد از کشیدن دندان عقل افزودن می‌یابد.

این متخصص دندانپزشکی در رابطه اینکه افرادی که دارای دندان عقل سالم هستند چطور می‌توانند بهداشت آن را رعایت کنند فرمود: به افرادی که دارای دندان عقل سالم و ردیف هستند پیشنهاد می‌شود برای رعایت بهداشت دندان‌عقل از مسواک کودکانه استفاده کنند بدین صورت که مسواک را در حالت دهان بسته در بین دندان‌ها بچرخانند.

اندروید lg مولفیکس