امروز سه شنبه 14 مرداد 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

عوارض متفورمین | کم کردن و کمبود ویتامین B12

یکی از داروهای معمول کنترل دیابت در بیماران دیابت نوع 2، قرص متفورمین است که خیلی زیادی از پزشکان به علت عوارض کم آن و این مطلب که سبب افت قند خون شدید نمی شود به آن اعتماد دارند.

متفورمین

به گفته مجله پزشکی هانیما به روایت از سلامت نیوز، به تازگی یکی از عوارض متفورمین، مجدداً متفورمین را در کانون توجهات قرار داده است. متفورمین می تواند سبب کمبود ویتامین B12 در بدن افراد دیابتی شود. این دارو می تواند یکی از مواد نشان دهنده التهاب در بدن به نام هموسیستئین را هم افزودن دهد.
براساس نتایج پژوهشات دانشمندان مرکز پزشکی دانشبعضی مواقع آمستردام، باید به صورت منظم مقدار ویتامین B12 خون بیماران دیابتی را که در دراز مدت از قرص متفورمین استفاده می کنند، اندازه گیری کرد. در این پژوهش دانشمندان 390 بیمار را که تحت درمان با انسولین وارسی کردند، این بیماران در 2 گروه، 850 میلی گرم متفورمین یا دارونما را به صورت 3 بار در روز به مدت متوسط 3/4  سال دریافت کردند. در نهایت متوسط مقدار ویتامین B12 خون دریافت کننده حدود 19% و اسیدفولیک خون آنها 5% کم کردن یافت. پیشاً ثابت شده بود که متفورمین سبب اختلال جذب B12، در اثر اختلال جذب فاکتور داخلی
می شود ولی با این پژوهشات کاملاً دقیق اثرات آن مشخص شد.
متفورمین 90 سال پیش اکتشاف شد ولی از 16 سال پیش تأئیدیه لازم برای درمان دیابت را بدست آورد. متفورمین باید در بیمارانی که قرار است رادیوگرافی با ماده رنگی حاجب در آنها انجام شود قطع شود. اسیدوزلاکتیک هم موجب قطع این دارو می شود. متفورمین می تواند سبب تهوع، اسهال، استفراغ، نفخ شکم و حتی تغییر در هورمن های تیروئیدی و تستوسترون شود.

اندروید lg مولفیکس