امروز شنبه 21 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

آسپرین برای بیماران سرطانی سودمند است

خیلی زیادی افراد تصور می کنند که صرفا کهنسالان و یا افراد دچار به بیماریهای قلبی نیاز به مصرف آسپرین دارند اما وارسی ها ، تاثیر مثبت این دارو را بر سرطان ها نیز نشان داده است.
به گفته دکاضطرابلام به روایت از مدیکال نیوز تودی ، وارسی ها نشان می دهد که بیماران سرطانی با مصرف شایسته و صحیح آسپرین می توانند مدت هنگام بیشتری زندگی کنند.

به ندرت به بیماران سرطانی که به حمله قلبی دچار می ‌شوند آسپرین داده می‌شود برای اینکه تعداد پلاکت ها که مسئول عریانه خون هستند به علت شیمی درمانی پایین است و پزشکان بیم دارند که آسپرین که خود رقیق‌کننده خون است موجب آغاز یک خونریزی پرخطر شود.

اما مشخص شده که تومورها برای رشد خود مواد شیمیایی آزاد می ‌کنند که موجب تحریک تشکیل رگ های جدید خونی می‌ شود و این مواد شیمیایی به رغم پایین بودن شمار پلاکت‌ ها سبب غلیظ شدن خون و ایجاد عریانه‌ های خونی می ‌شود که می ‌تواند موجب بروز حملات قلبی شود.

محققان برای آزمایش نظریه خود سوابق ‪ ۷۰‬بیمار سرطانی را که در سال ‪ ۲۰۰۱‬به حمله قلبی دچار شده بودند وارسی نموده و متوجه شدند که در صورت عدم دریافت آسپرین تنها 6 درصد از این افراد که شمار پلاکت‌ هایی پایینی داشتند بعد از یک حمله قلبی زنده ماندند که اگر آسپرین دریافت کرده بودند ‪ ۹۰‬درصد می ‌توانستند زنده بمانند.

بنابراین گفته ، بیمارانی که آسپرین دریافت کرده بودند به هیچ به عوارض شدید خونریزی دچار نشدند.

برچسب ها :
اندروید lg مولفیکس