امروز شنبه 21 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

مسکنهای عادی فشار خون را بالا میبرند

آسپیرین، ایبوپروفن و استامینوفن ممکن است فشار خون را بالا ببرند و بنابراین خطر بیماری قلبی را در مردان افزودن دهند.

به گفته هانیما به روایت ازخبرگزاری رویترز پژوهشگران آمریکایی دوشنبه 26 فوریه (7 اسفند) اعلام کردند در مردانی که در اغلب روزهای هفته از این داروهای مسکن استفاده می‌کنند، نسبت به مردانی که این داروها را مصرف نمی‌کنند، احتمال تشخیص فشار خون بالا یک سمتم  بیشتر است.

این یافته‌ها که در شماره اخیر نشریه Archives of Internal Medicine منتشر شده است، یافته‌های یک پژوهش پیشی در سال 2002 را تقویت می‌کند که نشان می داد مصرف این داروهای مسکن با افزودن فشار خون در زنان همراهی دارد.

دکتر جان فورمن از بیمارستان بریگهام و زنان در بوستون، سرپرست این پژوهش در شرحیه‌ای فرمود: “مصرف داروهای مسکن یک علت بالقوه قابل پیشگیری فشار خون بالا  است.”

پژوهشگران در این پژوهش فشار خون 16000 مرد را برای مدت 4 سال وارسی کردند.
مردانی که شش یا هفت روز هفته استامینوفن (پاراستامول) مصرف می‌کردند نسبت به مردانی که این دارو را مصرف نمی‌کردند با احتمال  34 درصد بیشتر فشار خون بالا داشتند.

در مورد آسپیرین و مسکن‌های شبه‌آسپیرینی یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن و ناپروکسن نیز یافته‌های مشابهی بدست آمد.

مقدار مصرف داروهای آسپیرینی هم در افزایش فشار خون نقش داشت. مردانی که بیش تر از 15 عدد ا زاین قرص‌ها درهفته مصرف می‌کردند، 48 درصد بیشتر د رمعرض فشارخون بالا بودند.

داروهای شبه‌آسپیرینی هم بر توانایی عروق در کشاد شدن اثر می‌گذارند و هم سبب تجمع سدیم در بدن می‌شوند – دو عاملی که می‌تواند سبب بالا رفتن فشار خون شود.

البته دکتر کورهان یکی از محققان دخیل در این وارسی یادآوری می‌کند که مردانی که به پیشنهاد پزشک برای کم کردن خطر حمله قلبی و سکته مغزی روزی یک قرص آسپیرین می‌خورند، نباید مصرف آن را قطع کنند، برای چه که د راین مورد منافع آسپیرین بر مضار آن می‌چربد.

میلیون‌ها نفر هر روز برای درمان سردرد، التهاب مفاصل (آرتریت)، دردهای عضلانی و سایرها دردهای بدنی از این قرص‌های مسکن استفاده می‌کنند.

دکتر الیوت آنتمن، از بیمارستان بریگهام و یانگ، می‌ گوید:‌ “ما به پزشکان پیشنهاد می‌کنیم ابتدا با روش‌های غیردارویی مانند فیزیوتراپی و ورزش، کم کردن وزن برای کم کردن فشار بر روی مفاصل، و گرما یا سرما درمانی آغاز کنند.”

د ر مقابل شرکت‌های دارویی سازنده مسکن‌ها از دست آوردات خود دفاع می‌کنند.

بخش مراقبت از مصرف‌کنندگان شرکت بایر – یکی از تولیدکنندگان بزرگ آسپیرین – در شرحیه‌ای اعلام کرد: “در هیچکدام از این دو پژوهش به نظر نمی‌رسد آسپیرین  سبب فشارخون بالا شده باشد، در واقع برخی از پژوهشگران اعتقاد دارند که تجویز منظم مقادیر کم آسپیرین در برخی از بیماران دچار به فشار خون بالای اندک می‌تواند به درمان آنها کمک کند.”

بخش مراقبت بهداشتی از مصرف‌‌کنندگان شرکت مک‌نیل، سازنده داروی تیلنول – یک فراورده حاوی استامینوفن- نیز اعلام کرد در وارسی یک‌ساله 1500 نفر که مقادیر خیلیی تیلنول مصرف می‌کردند، افزودنی در مقدار حملات قلبی و سکته‌های مغزی مشاهده نشد.

“به علاوه  پژوهشات منتشر شده در رابطه استامینوفن که هنگام آنها تا دو سال طول کشیده است، نشان‌دهنده افزودن خطر بیماری‌های قلبی-عروقی نبوده است.”

برچسب ها :
اندروید lg مولفیکس