امروز شنبه 21 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

دلواپسی از استفاده از افزودنی ها در شربت کودکان

پژوهشات نشان داده که اغلب شربت های دارویی کودکان حاوی افزودنی هایی است که استفاده از آنها در مواد غذایی و مصرفی های درست کردن شده برای این گروه سنی ممنوع اعلام شده است.
تولیدکنندگان شربت های دارویی می گویند برای بهتر کردن مزه دارو برای کودک لازم بوده از شیرین کننده ها استفاده کنند

به گفته هانیما به روایت از بی بی سی، مجله پژوهشی – علمی “غذا”، چاپ بریتانیا، در گفتهی آورده که از 41 شربت دارویی ویژه کودکان زیر سه سال که مورد آزمایش قرار داده فقط یکی حاوی افزودنی نبوده است.

بنابر مقرارت بریتانیا، تولیدکنندگان مواد غذایی برای کودکان زیر سه سال اجازه ندارند از رنگ، مواد افزودنی و شیرین کننده ها در دست آوردات خود استفاده کنند. این در حالی است که استفاده از بیشتر مواد نگهدارده در مواد غذایی و مصرفی های کودکان زیر سه سال نیز ممنوع شده است.

تولیدکنندگان این نوع مواد غذایی پافشاری دارند که مواد تولیدی آنها بدون خطر است.

آنها می گویند فقط از مواد افزودنی استفاده می کنند که از لحاظ فناوریکی ضروری و همچنین بدون خطر برای سلامتی کودکان زیر سه سال محسوب می شوند.

اما، پژوهشات مجله “غذا” نشان داده که در همه شربت های دارویی کودکان از مواد رنگی “آزو”، مواد نگهدارنده بنزوئات و سولفات و همچنین مواد شیرین کننده استفاده شده است.

برخی از شربت های دارویی به مصرف کننده هشدار می دهند که افزودنی هایی که در این داروها به کار رفته ممکن است عوارض جانبی خطرزا داشته باشد.

عوارض جانبی که در دفترچه راهنمای این شربت ها قید شده شامل خارش پوست و چشم و اسهال می شود.

سخنگوی مجله “غذا”، که از سمت یک کمیته مستقل برای نظارت بر سلامت مواد غذایی در بریتانیا منتشر می شود، می گوید: “در حالی که خیلی زیادی از کودکان می توانند این شربت ها را بدون خطر مصرف کنند، کودکانی هستند که در اثر مصرف آنها با مساله آلرژی مواجه می شوند. تولیدکنندگان مواد دارویی کودکان می توانند از مواد طبیعی به جای این افزودنی ها استفاده کنند.”

در مقابل، “انجمن تولیدکنندگان مواد دارویی که بدون نسخه پزشک ارائه می شوند”، می گوید: “بر خلاف مواد غذایی، مقدار افزودنی های استفاده شده در شربت های دارویی کودکان خیلی زیاد ناچیز است و این نوع شربت ها برای مدت کوتاهی مصرف می شود. بیشتر شربت های دارویی بدون افزودنی ها قابل تولید، نگهداری و توزیع نمی باشدند. در ضمن مزه شربت ها خوب نمی باشد پس به ویژه برای کودکان باید از شیرین کننده استفاده کرد.”

برچسب ها :
اندروید lg مولفیکس