امروز سه شنبه 14 مرداد 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

داروهای غضروفسازی پایه علمی ندارند

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فرمود: داروهای غضروف‌سازی که اخیراً وارد کشور شده‌اند هیچ پایه علمی ندارد و مصرف آ‌نها سبب اضافه وزن و افزودن فشار خون می‌شود.

در حال حاضر یکسری داروهای غضروف‌ساز وارد بازار شده است که هیچ کدام از نظر ارتوپدی اساس علمی ندارند و مطالعه علمی نیز در این زمینه انجام نشده است.

مرتضی کاظمی در فرمود‌وگو با فارس، شرح کرد: در حال حاضر یکسری داروهای غضروف‌ساز وارد بازار شده است که هیچ کدام از نظر ارتوپدی اساس علمی ندارند و مطالعه علمی نیز در این زمینه انجام نشده است.

وی افزود: یک هفته پیش در سوئیس مطالعه‌ای روی این داروها انجام شد و اعلام کردند که این داروها هیچ اثری در غضروف‌سازی ندارند لذا بیشتر آنها تجارت و سود است.

کاظمی فرمود: در آمریکا هیچ کس حق ندارد این دارو را نسخه کند اما این دارو متأسفانه به صورت عجیبی وارد کشور می‌شود. از عوارض این دارو می‌توان به اضافه وزن، افزودن فشار خون و بالا رفتن قند و چربی خون و همچنین وزن بدن نام برد.

کاظمی فرمود: هیچ کس در مورد عوارض این دارو در کشور مطالعه‌ای نداشته است. این دارو بیشتر جز مکمل‌ها است اما هیچ مطالعه تأیید شده‌ای در رابطه آن وجود ندارد و متأسفانه برای بیماری‌هایی مانند زانودرد و آرتروز مصرف می‌شود.

اندروید lg مولفیکس