امروز یکشنبه 22 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

گلوتازون داروی جدید درمان دیابت

داروی بیوگلیتازون یکی از داروهای مهم ضددیابت در دنیاست که بتازگی محققان ایرانی با نام تجاری گلوتازون موفق به درست کردن آن شده و آن را در اختیار بیماران دچار به دیابت گذاشته اند.

دکاضطرابلام: بیماری دیابت امروز به صورت یک اپیدمی درآمده است که نه تنها در ایران بلکه در جهان روبه گسترش است.
عادات اشتباه رژیم غذایی ، کم شدن فعالیت فیزیکی ، تغییر رژیم غذایی و برخی آلودگی های زیست محیطی مانند آلاینده های فلزات سنگین از عواملی است که موجب بروز بیماری دیابت در افراد می شود. رعایت رژیم غذایی ، رعایت مصرف کربوهیدرات ها و افزودن فعالیت فیزیکی بدن مانند پیاده روی می تواند همراه با استفاده از داروی تجویز شده از سمت پزشک تاثیرگذار باشد.
هم اکنون 5دسته داروی خوراکی برای درمان دیابت نوع دو استفاده می شود که شامل سولفونین اوره ها ، مگلیتیندها ، بیگوایندها ، تیازولیدین دیون ها و مهارکننده های گلوکوزیداز است.
انواع داروهای ضددیابت خوراکی بعضی مواقع سبب کم کردن شدید قندخون شده و موجب می شوند در اندام های حیاتی مثل مغز و اعصاب ، اثرات غیرقابل جبران و بعضی مواقع مرگ بروز کند. یکی از مزایای داروی گلوتازون آن است که این عوارض را در بیمار ایجاد نمی نماید. و از آنجا که هر داروی ضددیابت مکانیسم خاصی برای کنترل قند خون دارد ، گلوتازون نیز با مکانیسم خاصی این فرآیند را انجام می دهد.گلوتازون می تواند چربی خون را نیز به همراه قند خون کم کردن دهد. شواهد روزافزون پزشکان و ارائه دهندگان سرویس ها بهداشتی نشان می دهد ، کنترل موفق قند خون در بیشتر بیماران با انجام درمان ترکیبی امکان پذیر است.
از بقیه ی ویژگی های مصرف گلوتازون ، استفاده این دارو همراه با داروهای بقیه ی ضددیابت است که براساس تجویز پزشک عمل می شود. این دارو مانند خیلی زیادی از داروهای بقیه ی دارای عوارض احتمالی است. وارسی ها نشان می دهد عوارض جانبی این دسته دارویی شامل ورم ، افزودن وزن و کم کردن هموگلوبین خون است که در تعداد خیلی زیاد کمی از بیماران دیابتی احتمال بروز دارد. در خیلی زیادی از بیماران دچار به نارسایی کلیوی نیز مصرف برخی داروهای کاهش دهنده قند خون مثل متفورمین با اشکال مواجه بود ، چنانچه گلوتازون قابلیت مصرف در بیماران با نارسایی کلیوی را نیز داراست.
داروی گلوتازون دارای مکانیسم منحصر به فردی است ، به طوری که این دارو روی گیرنده های هسته سلول اثر می نماید و شروع تاثیرات آن میان 4 تا 6 هفته طول می کشد.
در مکانیسم ، بعضی از داروهای ضددیابتی سبب تحریک ترشح انسولین در لوزالمعده می شود و این مساله سبب می شود قند خون پایین نگه داشته و قند خون کنترل شود ؛ اما گلوتازون مقاومت محیط نسبت به انسولین را کم کردن می دهد و سلولها را نسبت به عمل انسولین حساس می نماید.

برچسب ها :
اندروید lg مولفیکس