امروز شنبه 10 آبان 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

مصرف خیلی آنتی بیوتیک به کبد صدمه می زند

هانیما: با وجود اینکه مصرف آنتی بیوتیک در خیلی زیادی از عفونت ها و مسالهات دسبرچسباه تنفسی سودمند است اما مصرف خیلی آن موجب صدمه به کبد می شود.
مهر به روایت از ال ای تایمز ، فقط در سال 2004بیش تر از 6 میلیون بیمار در آمریکا از آنتی بیوتیک استفاده کرده اند و با وجود خاصیت ضد میکروبی آنتی بیوتیک مصرف مداوم آن سبب می شود که میکروب های بدن نیز نسبت به آن مقاوم تر شوند.

بنابر همین گفته ، در چند سال اخیر مصرف آنتی بیوتیک خیلی زیاد رایج شده و حتی بیماران برای بیماری هایی که نیاز به آنتی بیوتیک نداشته مانند سرماخوردگی و برونشیت نیز از آن استفاده می کرده اند.

اما مسئله قابل توجه این است که مصرف خیلی و مکرر این دارو علاوه بر بی ثمر بودن آن موجب بروز عوارضی بر کبد می شود و از آنجا که کبد وظیفه تصفیه خون بدن را نیز به عهده دارد فشار بیشتری به آن وارد شده و رسوبات تاثیر بیشتری بر آن دارند.

به همین علت متخصصان به بیماران به ویژه بیماران کلیوی و کبدی هشدار می دهند که به طور خودسرانه و یا بیش تر از مقدار تجویز شده توسط پزشک از آنتی بیوتیک استفاه نکنند و در عین حال در صورت تجویز پزشک نیز دوره یک هفته تا 10 روزه درمان را کامل نمایند.

برچسب ها :
اندروید lg مولفیکس