امروز سه شنبه 14 مرداد 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

عوارض مصرف نابـجا و بـی رویه آمپول دگزامتازون

افسردگی، توهم، اختلالات ذهنی و تضعیف سیستم ایمنی و کم کردن سد دفاعی بدن در مقابل انواع عفونت ها از عوارض نامطلوب ناشی از مصرف نابجا و بی رویه آمپول دگزامتازون است.

Dexamethasone | دگزامتازون

دکتر سهیلا ولدیان دبیر دفتر پژوهش و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج فرمود: در فرمود و گو با خبرنگار وب دا در یاسوج با شرح این مطلب، فرمود: آمپول دگزامتازون رتبه اول در نسخ پزشکان از نظر تعداد تجویز داروی تزریقی بیماران در کشور و این استان را داراست.
به گفته مجله پزشکی هانیما، دگزامتازون از دسته کورتیکواستروتیدهای صناعی است که دارای اثرات بارز ضد التهابی و ضد حساسیت است و سبب کم کردن درد ناشی از فرایندهای التهابی، خصوصا در محل مفاصل می شود.
وی با شرح اینکه دگزامتازون همچنین سبب سرکوب کردن سیستم ایمنی نیز می شود که این اثرات می تواند اغلب سیستم های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد؛ افزود:به تاخیر انداختن ترمیم زخم ها ،ابتلاء به دیابت، اثر بر تعادل مایعات و الکترولیت های بدن که منجر به احتباس نمک و آب در بدن می شود،اثر بر توزیع چربی ها در بدن و به دنبال آن تجمع چربی ها در نواحی خاص بدن نظیر پشت گردن،افزودن فشار خون،قند خون و افزودن موهای زائد در نواحی مختلف بدن نظیر صورت به ویژه در خانم ها از بقیه ی عوارض نامطلوب ناشی از مصرف نابجا و بی رویه این آمپول است.
ولدیان پافشاری کرد:باید توجه داشت که برای رفع علائم حساسیت های ساده و پایدار نبایداز کورتیکو استروئیدهای سیستمیک (دگزامتازون) به عنوان درمان اولیه استفاده کرد و می توان این علائم را با داروهای کم عارضه تر نظیر آنتی هیستامین ها کنترل کرد.
دبیر دفتر پژوهش و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج یادآور شد: در سرماخوردگی ها با وجود امکان رفع سریع ظاهر علائم، کورتیکو استروئیدها می توانند با تضعیف سیستم ایمنی بدن زمینه را برای شدید شدن هم اکنونت عفونی فراهم کرده و طول مدت بیماری را افزودن دهند.

اندروید lg مولفیکس