امروز سه شنبه 14 مرداد 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

در مورد داروهای مسکن درد بـیشتر بـدانید

به گفته سایت هانیما،
خیلی زیادی از داروها دارای یک سطح ماکسیمم برای مقدار مصرف هستند.به این مفهوم که اگر مقدار مصرف دارو از این سطح بالاتر رود، می تواند عوارض سوء ی به همراه داشته باشد.

به گفته گروه ترجمه «هانیما»، در مورد داروهای مسکن درد باید فرمود که افزودن مقدار مصرف یا خیلیه روی در آن سبب تسریع رفع درد نخواهد شد . برعکس باید فرمود که می تواند عوارض جانبی قابل توجهی نظیر درد شکم، صدمه کلیه و کبد و بر هم خوردن مواد شیمیایی موجود در خون و حتی مرگ را به همراه داشته باشد. مسکن های قوی در این زمینه کمی متفاوت هستند و این برای افرادی که از درد های شدید رنج می برند جای خوشحالی خواهد بود. با این توصیف که دوز این گونه داروها بسبرچسبی به مقدار درد دارد.البته باید فرمود که این داروها را نباید همزما ن با استامینوفن و یا سایر داروهای بقیه ی مصرف نمود به خصوص هنگامی که برای تسکین درد پایدار استفاده می شود.

داروهای مسکن با تاثیر طولانی مدت

بهترین روش برای درمان دردهای شدید و پایدار  کنترل آن است. این کنترل از طریق مصرف داروهای مسکن با تاثیر طولانی مدت حاصل می شود.
از جمله داروهای مسکنی که مصرف آنها پیشنهاد نمی شود عبارتند از:

1-    دمورال یا مپردین(Demerol,Meperidine):  این دارو قوائدا برای درمان دردهای حاد بعد از عمل جراحی تجویز می شود و برای دردهای پایدار سودمند نمی باشد. جذب آن به روش خوراکی چندان تاثیرگذار نمی باشد و ایجاد ملالت و تشنج در صورت مصرف طولانی مدت می نماید.
2-    تالوین یا پنتازوسین(Talwin,Pentazocine) این دارو نیز برای دردهای پایدار پیشنهاد نمی شود. مصرف همهنگام آن با سایر داروهای مسکن منجر به بروز علائم برگشت پذیر می نماید.
3-    داروی مسکن استامینوفن یا سایر NSAID : این داروها برای درمان موقت سودمند است اما مصرف طولانی مدت استامینوفن برای کلیه و کبد می تواند سمی باشد. به طور کلی مصرف طولانی مدت خیلی زیادی از داروهای مسکن غیر استروئیدی  NSAID برای کلیه و معده مضر است.

عوارض مصرف داروهای مسکن

تهوع و استفراغ: این عارضه در شروع مصرف رایج است ولی خوشبختانه با مصرف داروهای غیر تجویزی نظیر بونین ، درامامین ویا بنادریل قابل کنترل می باشد. به طور کلی تهوع و استفراغ بعد از چند روز از مصرف برطرف می شود.

سرگیجه:  سرگیجه و احساس خواب آلودگی . به همین خاطر پیشنهاد می شود که در صورت مصرف داروهای مسکن و بروز این عوارض از رانندگی، مصرف الکل و یا کار کردن با دسبرچسباه ها اجتناب کنید.

یبوست: داروهای مسکن قوائدا چنین عارضه ای را به همراه خواهند داشت. داروهایی نظیر Senna  و یا Docusate برای درمان این وضعیت می تواند سودمند باشد.

اعتیاد: بیماران آسایشگاه در مورد اعتیاد پیدا کردن به این داروها دلواپس هستند.همچنین بیماران دچار به دردهای پایدار نیز چنین تهدیدی را ملاحظه می کنند.
باید فرمود که دلواپسی در این زمینه چندان جای تامل نمی باشد برای اینکه کمتر از 1% مصرف کنندگان این داروها چنین رفتاری از خود نشان می دهند.

اندروید lg مولفیکس