امروز جمعه 20 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

دانشمندان خواهان استفاده از خاصیت دارویی گیاه 8220کوکا8221 هستند

محققان کوبایی در حال وارسی کاربردهای دارویی احتمالی برای گیاه کوکا هستند تا کاربردهای قانونی این گیاه اهل ناحیه آمریکای جنوبی را که ماده اصلی سازنده ماده مخدر کوکایین است، افزودن دهند.

به گفته هانیما و به روایت از خبرگزاری آسوشیتدپرس، “فلیکس بارا” وزیر “امور مرتبط با کوکا و توسعه کاربردهای جایگزینی” بولیوی روز سه‌شنبه اعلام کرد محققان کوبایی از مزارع کوکای کشور بولیوی بازدید کرده و خواهان پژوهشات وسیع برای شناسایی خاصیت دارویی این گیاه هستند.

ساکنان کشور بولیوی از قرنها پیش به جویدن برگهای کوکا به عنوان یک محرک اندک اقدام می‌کرده‌اند و به علاوه چای کوکا در این کشور مانند چای یا قهوه در سطحی وسیع مصرف می‌شود اما از طرف بقیه ی از برگهای سبز کوکا برای تولید ماده مخدر کوکایین نیز استفاده می‌شود.

هم اکنون بیشتر کوکایین تولید شده در بولیوی به برزیل و سپس اروپا قاچاق می‌شود.

“اوو مورالس” رییس جمهوری جدید بولیوی که هنگامی خود کوکا کشت می‌کرده است، از هنگام شروع به کار به عنوان رییس جمهور، مبارزه جدیدی را برای محدود کردن تولید کوکایین در این کشور آغاز کرده و در عین‌حال برای حفظ کاربردهای سنتی برگ کوکا در این کشور کوشش کرده‌است اما برنامه‌های وی برای استفاده‌های جدید از برگ کوکا در زمینه تولید مصرفی‌های جدید و حتی خمیردندان با مخالفت مقامات آمریکا مواجه شده که خواهان کم کردن کشت کوکا هستند.

از سمت بقیه ی کشور کوبا که از حامیان مهم دولت چپگرای “مورالس” محسوب می‌شود، هم‌اکنون از صادرکنندگان مهم دارو است و متخصصان کوبایی به علت کم‌یاب بودن برخی داروها در پی تحریمهای آمریکا، به استفاده از مواد جدید برای تولید داروهای نوین روی آورده‌اند و در جدیدترین اقدام خواهان استفاده از کوکا برای تولید داروهای جدید هستند.

“بارا” همچنین اعلام کرد بولیوی به رغم کوشش برای یافتن کاربردهای جدید برای کوکا، برنامه کم کردن زمین‌های زیر کشت کوکا در این کشور را همچنان دنبال خواهد کرد تا سطح زیر کشت این گیاه را از ‪ ۶۵‬هزار و ‪ ۵۰۰‬هکتار کنونی تا سال ‪ ۲۰۱۰‬به ‪ ۴۹‬هزار و ‪ ۴۰۰‬هکتار کم کردن دهد.

علاوه بر کوششهای جدید کوبا برای استفاده از کوکای کشت شده در بولیوی، کشور ونزوئلا نیز چندی پیش برای احداث دو کارخانه تولید چای کوکا و نیز گرد کوکا به بولیوی وام پرداخت کرده بود.

تمامی این کوششها برای گسترش استفاده از کوکا توسط دولتهای آمریکای جنوبی در حالی صورت می‌گیرد که یک کنوانسیون ساهنگام ملل متحد در سال ‪۱۹۶۱‬ تجارت برگ کوکا به هر صورت را غیر قانونی اعلام کرده بود.

به رغم قانون منع تجارت کوکا، هم‌اکنون یک شرکت بزرگ در کشور پرو که به عضویت کنوانسون منع تجارت کوکا درنیامده، از کوکا برای تولید چای کوکا و صدور آن به آفریقای جنوبی استفاده می‌کند و همین شرکت دو سال پیش اعلام کرده بود که شرکت کوکاکولای آمریکا به رغم قانون یاد شده همچنان برگهای کوکا را برای تولید نوشابه‌های خود از آمریکای جنوبی وارد می‌کند.

به فرموده “بارا”، ما علاوه بر همکاری با کوبا برای تولید دارو از کوکا، با توجه بدینکه بزرگترین شرکتهای سازنده نوشابه در جهان هنوز از کوکا استفاده می‌کنند، خود خواهان تولید نوشابه با استفاده از این گیاه هستیم.

بولیوی سال آینده و همهنگام با بازبینی همین کنوانسیون ساهنگام‌ملل متحد در وین، برای قانونمند کردن گسترش استفاده‌های جدید از گیاه کوکا کوشش خواهد کرد.

برچسب ها :
اندروید lg مولفیکس