امروز شنبه 21 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

بزرگترین مجتمع تولید داروهای نوترکیب آسیای جنوب غربی

دکاضطرابلام:
بزرگترین مجتمع تولید فرآورده‌های دارویی نوترکیب در منطقه آسیای جنوب غربی شامل خطوط تولید واکسن هپاتیت B، اریتروپوئتین، آلفا اینترفرون و استرپتوکیناز در دهه فجر 85 با حضور رئیس جمهوری ایران افتتاح شد.
رئیس انستیتو پاستور ایران شرح کرد: مجتمع ملی تولید فرآورده های دارویی نوترکیب انستیتو پاستور ایران متشکل از چند واحد صنعتی بیوفناوری دارویی است که بعد از سال‌ها فعالیت می‌تواند مواد اولیه و دست آوردات نهایی پروتئین‌های نوترکیب دارویی، شامل واکسن هپاتیت B، اریتروپوئتین ، آلفا اینترفرون و استرپتوکیناز را در مقیاس صنعتی تولید کند.
وی افزود: این مجموعه، قابلیت تولید فرآورده های دارویی نوترکیب را از سه طریق کشت مخمر، باکتری و سلول های جانوری دارد و علاوه بر چهار دست آورد اولیه می‌تواند خیلی زیادی از دست آوردات بیوفناوری دارویی را با استفاده از این سه روش تولید کند و مطالعات علمی،فنی و اقتصادی مربوط به اینگونه فرآورده‌ها نیز در حال انجام است.
عضو هیئت اجرایی شبکه انستیتو پاستورهای جهان افزود: با کسب دانش فنی تولید فرآورده های دارویی نوترکیب از این پس انواع مواد دارویی بیوفناوری را می‌توانیم در کشور در مقیاس و معتبرهای قابل قبول جهانی برای تامین نیاز کشور تولید کنیم.
روح الامینی نجف آبادی فرمود: فرآورده های نوترکیب تولیدی انستیتو پاستور ایران سال آینده بعد از کسب مجوزهای لازم از مراجع جهانی قابلیت صادرات را به تمام کشورهای جهان حتی اروپا را خواهد داشت.
مدیر منطقه‌ای انستیتو پاستورهای ایران و شمال افریقا (MATI)، افزود: مجتمع ملی تولید فرآورده های دارویی نوترکیب انستیتو پاستور ایران تولید واکسن هپاتیت B را به عنوان اولین دست آورد از یکماه پیش آغاز کرده و تاکنون موفق به تولید بیش تر از یک میلیون دوز از این واکسن شده است که به زودی آماده عرضه به بازار مصرف است.
وی ادامه داد: این مجتمع از سال آینده توانایی تولید 16 میلیون دوز واکسن هپاتیت B را در ویال‌های 10 دوزی، 300 هزار دوز اریتروپوئتین، 5/1 میلیون دوز آلفا اینترفرون و120 هزار دوز استرپتوکیناز را در یک نوبت کاری دارد که نیاز کشور را برآورده می‌کند و با فعالیت در نوبت های کاری اضافه، امکان برنامه ریزی تولید این دست آوردات برای صادرات به خارج از کشور وجود دارد.
رئیس انستیتو پاستور ایران فرمود: با استقرار سیستم GMP (روش های بهینه تولید) و GLP (روش های بهینه آزمایشبعضی مواقع ) واحدهای تولیدی این مجتمع مطابق بابالاترین معتبرهای کنترل و تضمین کیفی فعالیت می‌کنند و از سال آینده امکان دریافت مجوزهای جهانی صادرات دست آوردات بیوتکنولو‍‍‍‍ ژی به بهتری میسر است.
عضو کمیسیون هماهنگی شورای عالی زیست فناوری کشور ادامه داد: بعد از تولید واکسن هپاتیت B طی ماه های آینده به تدریج در سال 86 سایر دست آوردات نوترکیب دارویی این مجتمع وارد بازار می‌شود.
روح الامینی نجف آبادی فرمود: بخش‌های کنترل کیفیت ، تضمین کیفیت و بخش حیوانات آزمایشبعضی مواقع این مجتمع در نوع خود در منطقه آسیای جنوب غربی بی نظیر است و تجهیزات، فضای تمیز و فعالیت بیش تر از 95 نفر پرسنل آموزش دیده و با تجربه تضمین کننده سلامت، اثربخشی و کیفیت دست آوردات این مجتمع است.
وی فرمود: انستیتو پاستور ایران با بیش تر از 300 نفر محقق و عضو هیئت علمی و 86 سال سامابقی فعالیت پژوهشی و تولیدی، پشتوانه علمی شایستهی برای توسعه فرآورده های این مجتمع در اختیار دارد.
به فرموده روح الامینی انستیتو پاستور ایران اولین و قدیمی ترین مرکز پژوهشی کشور در درست کردن و تولید واکسن و سایر فرآورده های بیولوژیک است.
وی افزود: برای تولید دست آوردات دارویی نوترکیب این مجتمع از مجموعه سیستمهای آب، بخار، هوای استریل و فضاهای تمیز وسیعی استفاده می‌شود که چنین تشکیلاتی در منطقه خاورمیانه و آسیای جنوب غربی بی نظیر است.
وی خواستار حمایت مادی و معنوی مسئولان ارشد کشور در دولت و مجلس برای رشد بیشتر بیوفناوری به عنوان یکی از مهمترین اجزای اقتصاد” دانایی محور” در کشور شد.
مرتضی آذرنوش، مدیر پروژه ملی تولید فرآورده های دارویی نوترکیب نیز در این مورد به خبرنگار فارس فرمود: برنامه ریزی برای تولید داروهای نوترکیب در مقیاس صنعتی از سال 74 شروع شد، در آن هنگام فقط سه کشور آمریکا، بلژیک و کوبا این نوع داروها را تولید می کردند.
وی افزود: انتقال فناوری از کشور آمریکا میسر نبود، شرکت بلژیکی نیز ضمن اینکه هزینه بالایی طلب می کرد از انتقال کامل فناوری به ایران پرهیز می‌کرد بنابراین بهترین گزینه، انتقال فناوری از کوبا بود که این فناوری را در سطح بالایی در اختیار داشت.
مدیر پروژه تولید داروهای نوترکیب انستیتوپاستور ایران افزود: تاکنون حدود 60 میلیارد تومان به قیمت روز برای استقرار این فناوری در کشور هزینه شده است که این اعتبار علاوه بر ساخت و تجهیز مجتمع برای فعالیتهای مختلفی از جمله انتقال دانش فنی از کوبا، خرید تجهیزات و نصب اتاقهای تمیز(CLEAN ROOM)، درست کردن بانکهای سلولی مورد نیاز، تدارک بخشی از مواد اولیه و آموزش 450 نفر ماه نیروی انسانی متخصص در کوبا هزینه شده است.
آذرنوش فرمود: بلافاصله بعد از عقد قرارداد با طرف کوبایی، شرکت طرف قرارداد واکسن هپاتیت B را به نصف قیمت روز به ایران عرضه کرد که همین امر طی 10 سال گذشته حدود 30 میلیون دلار برای کشور صرفه جویی ارزی در بر داشته است.
وی افزود: ساخت مجتمع ملی تولید فرآورده های دارویی نوترکیب در ایران از سال 76 در زمینی به مساحت 55 هزار مترمربع و زیر بنای 26 هزار مترمربع به منظور تولید واکسن هپاتیت B آغاز شد که در سال 77 با مسافرت دکتر فرهادی وزیر بهداشت وقت به کوبا قرارداد انتقال فناوری سه دست آورد بقیه ی شامل اریتروپوئتین، آلفا اینترفرون و استرپتوکیناز نیز منعقد شد که این قرارداد منجر به تغییر کلی طراحی سیستم ها شد.
وی فرمود: با تغییر طراحی سیستم ظرفیت تولید آب قابل تزریق(WFI)، سیستم انرژی، اتاقهای تمیز، آزمایشگاه های کنترل کیفی، مجموعه پرورش حیوانات، انبارها و ساختمانهای اداری افزودن قابل ملاحظه‌ای پیدا کرد.
آذرنوش ادامه داد: سیستم اتاقهای تمیز این مجموعه بین سالهای 83 تا85 نصب شد و همهنگام با آن مرحله خرید و نصب تجهیزات مدرن این سیستم نیز با موفقیت انجام شد.
وی فرمود: اکنون با راه اندازی مجتمع ملی تولید فرآورده های دارویی نوترکیب در مقیاس صنعتی، کشور ما در کل منطقه آسیای جنوب غربی تولید کننده انحصاری این دست آوردات است و با توجه به کیفیت بالای این فناوری حتی قابلیت صادرات این فرآورده ها را به کشورهای اروپایی دارد.
داروی اریتروپوئتین برای پیشگیری و درمان کم خونی به خصوص در بیماران کلیوی، آلفا اینترفرون برای درمان عفونتهای ویروسی از جمله هپاتیت و استرپتوکیناز برای حل عریانه های خونی در افرادی که دچار سکته شده‌اند، کاربرد دارد.

برچسب ها :
اندروید lg مولفیکس