امروز یکشنبه 22 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

جدیدترین تکنیک برای استفاده از واکسن سل

محققان روش جدیدی را برای به کار بردن رایج ترین نوع واکسن سل ابداع کرده اند که در آن به جای تزریق واکسن از افشانه استفاده می شود.
به گفته دکاضطرابلام به روایت ازپایگاه اینترنتی دانشگاه هاروارد بیماری سل از جمله بیماری های خیلی زیاد رایج در جهان است به نحوی که از هر سه نفر در سراسر جهان یک نفر به عفونت سل آلوده است.

در بیشتر موردهای باکتری سل به صورت خفته و غیرفعال در بدن و به ویژه در ریه ها باقی می ماند و در هنگامی که شرایط لازم فراهم شود می تواند شروع به تخریب بافت ریه کند و بیماری سل را به وجود آورد.

یکی از واکسن های قدیمی که در این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد واکسن موسوم به ب ث ژ BCG است که می تواند
احتمال پیشرفت میکروب سل و فعال شدن آن را کم کردن دهد.

محققان دانشگاه هاروارد با پژوهش هایی که انجام داده اند موفق شدند نوعی از این واکسن را تولید کنند که از طریق افشانه قابل تجویز است.

این روش علاوه بر آنکه نیاز به استفاده از روش تزریق با سوزن را از بین می برد از نوعی واکسن استفاده می نماید که دوام بیشتری در هوای محیط دارد و به آسانی از بین نمی رود.

از سمت بقیه ی روش خاص استفاده از واکسن در این روش موجب می شود تا هزینه های به کارگیری واکسن در حد قابل ملاحظه ای کم کردن پیدا کند که این ویژگی مثبت به خصوص در کشورهای درحال توسعه که فقیر هستند اهمیت خیلی زیاد خیلیی دارد.

وسیع شدن آلودگی به ویروس ایدز نیز عامل بقیه یی است که به افزودن موردهای عفونت های فعال سل و مرگ و میر ناشی از این بیماری منجر شده است.

برچسب ها :
اندروید lg مولفیکس