امروز شنبه 21 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

کاشف واقعی واکسن کیست

زمزمه‌هایی شنیده‌می‌شود که واکسن گارداسیل ، که هم اکنون شهرت جهانی به هم زده است، نباید به نام فریزر تمام شود. هانیما پژوهش می نماید….
یک بار بقیه ی یک داستان تکراری در دنیای علم. پروفسور ایان فریزر، دانشمند اسکاتلندی ‌الاصلی که در استرالیا زندگی می‌کند و در سال ۲۰۰۶ به علت اکتشاف واکسن گردن رحم (گارداسیل) به عنوان دانشمند سال استرالیا انتخاب شد، هم اکنون برای دریافت جایزه دوسالانه «فلوری» (جایزه‌ای که در محافل علمی از منتخبان آن به عنوان نامزدهای اصلی دریافت جایزه‌ نوبل پزشکی و فیزیولوژی نام برده می‌شود، همچنانکه در سال ۲۰۰۵ پروفسور بری مارشال و پروفسور رابین ویلیام بعد از دریافت مدال فلوری به دریافت جایزه‌ نوبل نائل آمدند) معرفی شده است، اما به موازات معروف شدن او، زمزمه‌هایی هم شنیده‌می‌شود که او آن‌‌قدرها هم شایسته این جایزه نمی باشد و اساساً این واکسن، که هم اکنون شهرت جهانی به هم زده است، نباید به نام فریزر تمام شود.

ماجرا از اینجا شروع شد که مدت کوتاهی بعد از اعلام موفقیت واکسن گارداسیل، سه مؤسسه‌ علمی هم دستیابی پژوهشگران خود به این واکسن را اعلام کردند. این سه عبارت بودند از: دانشگاه رچستر در نیویورک، مؤسسه ملی سرطان ایالات متحده و دانشگاه جورج واشنگتن.

فریزر می‌گوید که می‌داند سه گروه پژوهشاتی بقیه ی در آمریکا بر این باورند که آن‌ها پیش از او و ژو به واکسن دست پیدا کرده‌‌اند، اما آنچه مهم است هنگام اعلام دستیابی به واکسن است. او فرموده: «ما در سپتامبر سال ۱۹۹۱ مقاله‌ای در رابطه‌ قدم‌های مؤثر اولیه‌‌مان در تولید واکسن منتشر کردیم. مقاله‌ خود را در یک کنفرانس بین‌المللی در آمریکا هم ارائه کردیم. آن هنگام هنوز هیچ‌کسی در رابطه‌ موفقیتش در تولید نمونه آزمایشبعضی مواقع واکسن حرفی نزده بود.»

این در حالی است که محققان مدعی‌اند ایان فریزر بیش تر از آنچه مستحق آن بوده برای اکتشاف گارداسیل اعتبار جهانی پیدا کرده است.

حتی مرکز پزشکی دانشگاه جورج واشنگتن با صدور یک شرحیه‌ مطبوعاتی اعلام کرده است که تأیید گارداسیل توسط ساهنگام غذا و دارو نشانه نقش بارز یکی از دانشمندان این مرکز به نام ریچارد شلگل است که فرآوری واکسن را در دهه 1990 انجام داده است.

فریزر و همکارش ژو در ژوئن سال 1991 اکتشاف خود را در زمینه تولید اولیه واکسن به ثبت رساندند و سپس در سپتامبر همان سال با ارائه مقاله‌ای علمی در آمریکا دستاورد خود را به سایر محققان ارائه دادند.

در همان هنگام شرکت فرآورده‌های زیستی استرالیا (سی اس ال) موفق شد تا امتیاز تولید واکسن را از فریزر و ژو خریداری کند. این امتیاز سپس به شرکت دارویی مرک فروخته شد. همهنگام شرکت مِد ایمیون امتیاز تولید انحصاری واکسن را ابتدا از دانشگاه رچستر و سبعد از دانشگاه جورج واشنگتن خریداری و آن را به شرکت گلاکسو اسمیت کلاین واگذار کرد.

بد نمی باشد بدانید از لحاظ تجاری، تمام مدعیان واکسن، از ثبت تجاری تولید برخوردارند و به‌همین خاطر هم دو شرکت دارویی مرک و گلاکسو اسمیت کلاین به طور مستقل در حال تولید واکسن هستند.

هر دو شرکت از ثبت تجاری دانشگاه‌های طرف قرارداد خود استفاده می‌کنند، اما هنوز شکایت‌های حقوقی برای متوقف کردن یک شرکت و یا پرداخت غرامت از طرف دانشگاه‌ها دنبال می‌شود و به نظر می‌رسد دعاوی حقوقی در آینده‌ای نه چندان دور اوج بیشتری بگیرند، برای اینکه واکسیناسیون با استفاده از گارداسیل در حال حاضر منحصر به استرالیاست، اما به زودی این دست آورد راهی کشورهای بقیه ی نیز خواهد شد و امتیاز مالی حاصل از آن می‌تواند شرکت‌های دارویی را به مقابله‌ جدی‌تر با رقبا ترغیب کند.

برچسب ها :
اندروید lg مولفیکس