امروز یکشنبه 22 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

عوارض جانبی ایبوبروفن کم کردن می یابد

نوعی چسب دارو برای کم کردن عوارض جانبی داروی ایبوبروفن توسط فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیر کبیر طراحی شد.
به گفته دکاضطرابلام به روایت از مهر، زهرا حسن نژاد مجری طرح شرح کرد: داروی ایبوبروفن که به عنوان مسکن استفاده می شود جز داروهای غیر استروئیدی و ضدالتهابی است که درمان دردهای رماتیسمی استفاده می شود. استفاده از این دارو در هنگام های طولانی موجب خونریزی معده شده و مسالهاتی را ایجاد می نماید. لذا محققان کوشش نموده اند با استفاده از سامانه های دارو رسانی فراپوستی عوارض جانبی مصرف این دارو را کم کردن دهند.

مهندس حسن نژاد ادامه داد: روش فراپوستی جهت انتقال سیستماتیک دارو از طریق پوست، نسبت به فرم های معمول انتقال مزیت هایی همچون پرهیز از سوخت و ساز، عبور اول کبد و بهتری بیمار دارد.

مجری طرح شرح کرد: یکی از مزایای این طرح این است که لازم نمی باشد دارو خورده و وارد تمام قسمت های بدن شود به عنوان مانند در افرادی که دارای رماتیسم مفصلی هستند  دارو به صورت چسب روی  مفصل مورد نظر چسبانده می شود در نتیجه غلظت دارو در بافت غضروفی یا یفت سینوویال مفصلی بیشتر از غلظت دارو در خون می شود در واقع دارو در محل مورد نیاز اثر می نماید.

وی در تشریح مرحله های پروژه شرح کرد: در این پژوهش سامانه های دارورسانی فراپوستی نوع ماتریسی از داروی ایبوبروفن توسط فرآیند ریخته گری مدال بر صفحه شیشه ای  درست کردن شدند. کوپلیمر اتیلن وینیل استات به علت دارا بودن قابلیت فرآیند حرارتی، انعطاف پذیری و همچنین ارزان بودن به عنوان ماتریس پلیمری انتخاب شد. یک لایه چسب اکرونال توسط ابزار ویدئو کش با فاصله عرضی 75 میلی متر بر سطح ماتریس های پلیمری پوشش شد.12 فرمولاسیون با نسبت های مختلف دارو و ایبوپروپانول درست کردن شدند.

وی ادامه داد: تمام فرمولاسیون ها حاوی 7 درصد نرم کننده TEC برحسب وزن پلیمر بودند وارسی فرمولاسیون بر اساس مقدار رهایش دارو با استفاده از سل نفوذی اصلاح شده فرنز و همچنین ساختار ماتریس پلیمری توسط عکس های SEM انجام شد و مقدار تجمعی داروی آزاد شده با استفاده از دسبرچسباه طیف سنج در طول موج 222 نانومتر اندازه گیری و نمودار آن بر حسب هنگام و جذر هنگام طی 24 ساعت رسم شد.

مجری پروژه فرمود: با افزودن یافتن مقدار ایزوپروپانول مقدار رهایش دارو افزودن یافت . داروی آزاد شده به مساحت سطح برحسب هنگام خطی مستقیم بود که نشان می دهد آزاد شدن دارو طی فرآیند نفوذ انجام می شود.

برچسب ها :
اندروید lg مولفیکس