امروز سه شنبه 14 مرداد 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

همه چیـز درمورد ماده مخدر شیـشه آیـس

همه چیز درمورد شیشه (آیس)

 

می خواهیم همه چیز درمورد شیشه یا به عبارتی آیس را در این بخش به شما بگوییم. با مطالعه ای این مطلب از شیشه، کریستال، آیس و اکستازی اطلاعات خیلی زیاد خوبی دریافت خواهید کرد. یکی از انواع مواد مخدر که امروزه از مواد نسبتاً پر مصرف می باشد ، آیس ، شیشه یا کریستال است. وجه تسمیه این ماده‌مخدر این است که این ماده در بعضی هم اکنونت ، شکل ظاهری آن مشابه خرده شیشه است و یا تکه‌های کوچک یخ ، اما بیشتر به صورت دانه های ریز است . این ماده در اروپا و آمریکا بیشتر به نام آیس شناخته می‌شود. شابو که در آسیای جنوب‌شرقی و خاوردور رواج دارد نیز شباهت‌هایی با این ماده دارد.


پژوهشات نشان می‌دهد که مهمترین ترکیب این ماده‌مخدر آمفتامین است. سامابقی تولید و مصرف آمفتامین به پیش از جنگ جهانی دوم می‌رسد و در هنگام جنگ جهانی دوم به عنوان یک داروی مؤثر در رفع افسردگی سربازانی که مشغول جنگ بودند و یا نیروهایی که قرار بود چندین شبانه‌روز را به صورت پیوسته به نبرد مشغول باشند و فرصت استبهتر نداشتند برای افزایش سطح انرژی آنان استفاده می‌شد.
با گذشت هنگام و مشخص شدن عوارض پرخطر این ماده و اعتیاد به آن ، کاربرد این ماده به عنوان دارو به تدریج کنار گذاشته شد اما سوداگران و تولیدکنندگان موادمخدر ، استفاده از این ماده را در درست کردن موادمخدر جدید در دستور کار خود قرار دادند. شاید اولین و مهمترین ماده‌مخدری که از آمفتامین به دست آمد و در سطح وسیع مورد مصرف قرار گرفت اکستازی باشد. قرص اکستازی در کشور ما به ندرت مشاهده و مصرف می‌شد اما در سال‌های اول دهه هشتاد ، مصرف آن افزودن یافت و انواع و اقسام این قرص در بازار قاچاق مشاهده می شد.

مصرف اکستازی در پارتی‌ها و میهمانی‌ها به عنوان یک ماده انرژی‌زا مصرف می‌شود و مصرف‌کنندگان آن می‌توانند ساعت‌ها بدون استبهتر بیدار بمانند و از انرژی‌های نهفته یا ذخیره شده در جسم خود در حد بالایی بهره‌برداری نمایند که بعد از مدتی شدیداً با کمبود انرژی مواجه‌ می‌گردند که از ظاهر آن‌ها کاملاً مشخص می‌شود. متأسفانه یکی از تبلیغات اشتباه در مورد این ماده‌مخدر این است که حتی رسانه‌های جمعی از آن به عنوان قرص خوشحالی یا انرژی زا یاد می‌کنند درحالیکه این ماده از خود هیچ‌گونه انرژی و خوشحالی ندارد و انرژی‌های ذخیره شده جسم را به یکباره آزاد می‌کند و انرژی که بایستی در طول چندین شبانه‌روز مصرف شود ، یک‌شبه استفاده می‌شود و بعد از تمام شدن اثر آن ، شخص مصرف‌کننده به شدت احساس رکود و خسبرچسبی می‌کند و این آغازی است برای مصرف دوباره و دوباره تا اعتیاد کامل . خوشبختانه در حال حاضر مصرف اکستازی تا حد قابل ملاحظه ای کم کردن یافته است تا جایی که اکستازی به عنوان یک ماده مخدر بیس و پایه در مصرف کنندگان مواد مخدر مشاهده نمی شود ، اما متاسفانه مصرف شیشه تا حد خیلیی افزودن یافته و مصرف آن در حال ازدیاد نیز می باشد .

اکستازی اغلب به صورت قرص و خوراکی و به ندرت به وسیله روش جذبی از طریق پوست استفاده می‌شود اما شیشه به صورت تدخین یا کشیدنی. برای مصرف شیشه ابزار مخصوص وجود دارد که به آن پایپ Pipe فرموده می‌شود و مشابه یک چپق شیشه ای است. نشئگی حاصل از مصرف این ماده تقریباً مشابه هیچ مادمخدر بقیه یی نمی باشد. عوارض مصرف این ماده ، خیلی زیاد پرخطر و سنگین است. مصرف‌کنندگان این ماده در دفعات اولیه مصرف ، گاه تا 72 ساعت نمی‌خوابند. در این مدت ، سطح انرژی خیلی زیاد بالا ، توهم شدید و خیره شدن به یک نقطه خاص برای چندین ساعت و همینطور رفتارهای بی‌پروا ، از هم اکنونت نشئگی این ماده محسوب می‌شود. بعد از بین رفتن اثر این ماده ، شخص مصرف‌کننده طوری احساس خسبرچسبی و کوفبرچسبی می‌کند که ممکن است حدود 48 ساعت یا 2 شبانه‌روز به صورت پیوسته خواب باشد و بعد از بیداری سر دردهای شدید ، بی‌قراری ، لرزش و حرکات غیرمعمولی اعضاء بدن مثل دست و سر از هم اکنونت آن است.

مصرف‌کنندگان شیشه برای از بین بردن این حالت معمولاً دوباره مصرف می‌کنند و مانند سایر موادمخدر فرایند اعتیاد آغاز می‌شود و بعد از مدتی مصرف‌کننده شیشه تبدیل به یک معتاد تمام‌عیار می‌شود که البته با مصرف‌کنندگان سایر موادمخدر مثل تریاک و حتی هرویین خیلی زیاد تفاوت دارد. عوارض مصرف شیشه را در طول چندماه ، حتی مصرف هرویین در طول چندین سال به وجود نمی‌آورد.
عوارض مصرف شیشه به قدری وحشتناک است که حقیقتاً هرویین و یا قوی ترین مخدرهای سنتی در مقابل آن خیلی زیاد ضعیف هستند .مصرف‌کننده شیشه در حالت خماری ، دست به حرکات جنون‌آمیزی می‌زند که شاید از دیوانگان زنجیری هم سر نزدند. از مهمترین عوارض طولانی مدت مصرف شیشه که معمولاً بعد از گذشت کمتر از 6 ماه مصرف خود را نشان می‌دهد اختلال شدید در عملکرد دریچه پروستات است که معمولاً ادرار و اسپرم با هم دفع می‌شوند. صدمه‌های شدید کبدی و جوش‌های صورت ، ایجاد عفونت در دسبرچسباه گوارش ، خصوصاً روده ها ، کوچک شدن بیضه‌ها به همراه درد شدید و تضعیف قوای جنسی از بقیه ی عوارض این ماده‌مخدر پرخطر است.
توهمات شیشه به گونه ای است که شرح آن ها کار ساده ای نمی باشد ، باورکردنی نمی باشد . شیشه ای ها بعد از گذشت مدتی از مصرف شیشه شدیداً بدبین می شوند ، همه مردم را دشمن خود می دانند ، فکر می کنند سیستم های امنیتی از کا ، گ ، ب گرفته تا سی آی ، ای همه دنبال آن ها هستند ، تصور می نماید در همه جا مشغول پاییدن او هستند ، حتی در خانه اش ابزار مراقبت کار گذاشته اند ، به نزدیک نرین افراد خانواده خود شدیداً بدبین می شود ، بدبینی که قابل فرمودن نمی باشد ، اگر متاهل باشد به همسر خود بدبین می شود حتی فکر می نماید که فرزندانش متعلق به او نمی باشدند ، زمانی با او صحبت می کنند به هیچ وجه حاضر نمی باشد حرف و صحبت بقیه یان را بپذیرد و تایید کند ، فکر می نماید همه اشتباه می کنند ، همه دنیا اشتباه می کنند و فقط اوست که درست فکر می نماید ، یکی از تفکرات سرگرم کننده شیشه ای ها این است که فکر می کنند از هنگامی که مصرف کننده شیشه شده اند خیلی زیاد پیشرفت کرده اند و تبدیل به انسان های دانایی شده اند و چیزهایی را می فهمند که بقیه یان نمی فهمند .

به هیچ وجه خود را معتاد نمی دانند ، مصرف کنندگان تریاک را خیلی زیاد بی کلاس می دانند و اگر مثلاً به آن ها فرموده شود که به جای شیشه تریاک مصرف کنند که این عوارض را ندارد ، عصبانی می شوند و می گویند : تریاک ! من تریاک مصرف کنم ! متأسفانه در صحبتهای عامیانه فرموده می‌شود که شیشه چون مرفین ندارد پس اعتیاد هم ندارد. چقدر این نگرش اشتباه ؛ اشتباه و گمراه کننده است . این نگرش که فقط مواد مرفین دار و یا مواد بر گرفته از خانواده تریاک اعتیاد آور هستند و بقیه مواد که صناعی هستند و مرفین ندارند ،اعتیاد آور نمی باشدند ، دنیا را گمراه کرده است .

از دیدگاه کنگره 60 که نتیجه پژوهشات علمی و مشاهدات و تجربه‌های عینی است ، هر ماده ای که مصرف آن انسان را از تعادل طبیعی خارج کند مستقیماً روی سیستم تولیدکننده مواد شبه‌افیونی و ضددرد و نوروترانسمیترها در سیستم عصبی اثر می‌گذارد و سبب تخریب آن ها می‌شود. طیف ترکیبات مواد شبه‌افیونی که در جسم انسان تولید می‌شود به قدری وسیع و ناشناخته است که به اشتباه تصور می‌شود فقط مرفین یا مشتقات آن روی آن اثر می‌گذارد هرچند همین مساله را هم خیلی زیادی نمی‌دانند اما پژوهشات کاربردی کنگره 60 با قدرت و اطمینان این مساله را ثابت کرده است که کلیه موادی که انسان را از حالت تعادل طبیعی خارج می‌کند ، شامل هرویین ، تریاک ، شیره ، الکل ، حشیش ، کراک ، شیشه ، اکستازی ، قرص‌های خواب‌ ، آرامبخش و ضدافسردگی ، دیفنوکسیلات ، ترامادول ، بروفن و حتی استامینوفن ، که بدون تجویز پزشک مصرف گردد نیز مستقیماً روی این سیستم اثر می‌گذارند و سبب تخریب آن می‌شوند .
یکی از انواع مواد شبه افیونی یا واسطه های شیمیایی سیستم عصبی که شدیداً بر اثر مصرف شیشه صدمه می بیند و تولید آن دچار اختلال می شود ، سروتونین است که مستقیماً در خلق و خوی ما اثر گذار است . از دیدگاه کنگره 60 شیشه یک ماده مخدر خیلی زیاد قوی و پرخطر است و اعتیاد آن در مقایسه با مواد مخدر شناخته شده نظیر تریاک و هروئین خیلی زیاد سنگین‌تر و پرخطرتر است. و به اعتقاد کنگره 60 هر نوع اعتیادی قابل درمان است. هم‌اکنون مصرف‌کنندگان شیشه خیلی زیادی در کنگره به درمان قطعی رسیده‌اند .

مسافر علی خدامی
رفرنس : مقالات و تجربیات نوشته شده توسط مصرف‌کنندگان شیشه که برای درمان به کنگره 60 مراجعه کرده‌اند

اندروید lg مولفیکس