امروز یکشنبه 24 آذر 1398

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

با این غذاها از شر آرتروز بهتر شوید

آرتروز + تغذیه

 

از همین سن جوانی به فکر تغذیه شایسته برای  آرتروز باشید ویا اگر دچار ارتروز هستید به همین بهتری با تغذیه شایسته درصدد درمان آن باشید فقط کافی است غذاهایی را بخورید که استخوانهایتان را محکم کند و کلسیم لازم رابه استخوانها برساند  و غذاهایی را بخورید که این کلسیمی که میخورید آنرا بخوبی وزود جذب استخوانها کند و درگام اول باید افراد چاق به وزن شایسته برسند تا بر استخوانها فشار وارد نشود ودر حقیقت وزن بدن را بر استخوانها  نیندازند و این بهترین و مهمترین اصل

برای مبارزه با آرتروز است و نباید این مطلب را فراموش کنیم که تغذیه در پیشگیری یا درمان آرتروز خیلی زیاد حائز اهمیت است و نمیتوانیم این مورد را انکار کنیم اگر میخواهید مفصلهای قوی داشته باشید  باید قدرت بدنتان را برای مقابله با آرتروز بالا ببیرید  باید درست غذا بخورید تا دچار آرتروز نشوید  و  اگر شدید به آسانی با خوردنی های خوشمزه  با آرتزور مقابله  کنید

 

ویتامین‌های ضروری را دریابید

آرتروز بیماری مفاصل است یا اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم مساله غضروف‌هاست. در واقع این بیماری سوخت و ساز استخوانی را به هم می‌زند. برای همین هم باید هر آنچه سبب تقویت استخوان‌ها می‌شود را عزیز دانست. برای کسی که با مساله آرتروز مواجه است کلسیم ارزش بالایی دارد. هنگامی که کلسیم با ویتامین C همراه می‌شود می‌تواند دردهای آرتروز زانو و پا را تسکین دهد. برای این کار می‌توانید مکمل مصرف کنید البته با مشورت با پزشکتان.

توجه داشته باشید برای جذب حداکثری کلسیم حتما لازم نمی باشد که به مقدار خیلیی شیر و دست آوردات لبنی پر چرب میل کنید. بدون شک ماست و پنیر به خصوص پنیر درست کردن شده از شیر بز می‌تواند کمک کننده باشد. اما با این حال ماهی ساردین، بادام، کشمش، خانواده‌ کلم‌ها مانند کلم بروکسل، بروکلی، کلم چینی، کلم برگ و غیره و برخی از آب‌های معدنی نیز منبع کلسیم هستند. نکته‌ قوت این مواد غذایی در این است که بر خلاف شیر علاوه بر کلسیم حاوی مواد مغذی بقیه یی هستند که برای بدن سودمند است. به عنوان مانند باید بدانید که 100 گرم کلم چینی به اندازه‌ یک لیوان شیر کلسیم دارد. اما همین 100 گرم کلم حاوی آنتی‌اکسیدان‌ نیز می‌باشد.

برای تسکین درد مفاصل باید علاوه بر جذب کلسیم و ویتامین C به فکر تأمین پتاسیم مورد نیاز بدنتان نیز باشید. پتاسیم به مقدار قابل توجهی در میوه‌ها و سبزیجات وجود دارد. باید بدانید که این ماده‌ معدنی جلوی از بین‌‌رفتن کلسیم را می‌گیرد و حالت اسیدی بدن را خنثی می‌کند.ویتامین D و ویتامین K نیز به جذب و حفظ کلسیم در استخوان‌ها کمک خیلیی می‌کند.

 

پیش به‌سمت میوه‌ها و سبزیجات

سبزیجات و میوه‌ها ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم برای سلامت استخوان‌ها را تأمین می‌کنند. اما مصرف میوه و سبزیجات یک خاصیت خوب بقیه یی هم دارد: وجود آنتی‌اکسیدان‌ها. آنتی‌اکسیدان‌ها سبب خنثی شدن رادیکال‌های آزاد می‌شود. این مولکول‌های موذی به سلول‌ها صدمه می‌رساند و سبب بروز پیری زودهنگام آنها می‌شود.به عقیده‌ متخصصان هنگامی که مفاصل دردناک می‌شود تعداد رادیکال‌های آزاد خیلی شده است. برای خنثی کردن این رادیکال‌های آزاد باید آنتی‌اکسیدان‌های خیلیی جذب کنید. یعنی باید ویتامین C، ویتامین E، کاروتنوئیدها و پولی فنول‌های خیلیی دریافت کنید. این آنتی‌اکسیدان‌ها در میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات، دانه‌ها و مغزهای روغنی وجود دارد.

برای جذب آنتی‌اکسیدان‌ میوه‌ها، میوه‌هایی مانند توت فرنگی، مورد صحرایی، تمشک، شاه توت، گیلاس، انگور فرنگی سیاه، آلو، کیوی، آناناس و خرما را دریابید.برای بهره‌مند شدن از آنتی‌اکسیدان‌های سبزیجات، خانواده‌ سخاوتمند کلم‌ها مانند گل‌کلم، کلم قرمز، کلم برگ، بروکسل، بروکلی، ترب سیاه، شلغم و ترب کوهی را دریابید که سرشار از ویتامین C و ویتامین K نیز هستند. شما می‌توانید یک دوره‌ درمانی را با کلم شروع کنید. برای این کار روزانه 400 گرم کلم میل کنید: 200 گرم خام و 200 گرم پخته. یک لیوان بزرگ آب کلم قرمز در روز نیز درد مفاصل‌تان را تسکین خواهد داد.پیشنهاد می‌کنیم از مصرف فلفل دلمه‌ای، آرتیشو، کرفس، اسفناج، سیر و گوجه فرنگی نیز غافل نشوید به‌خاطر اینکه این مواد غذایی خوشمزه سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ هستند.

 

چربی‌های خوب برای التهاب‌های بد

با وجود اینکه برخی از چربی‌ها مسئول اصلی بروز التهاب در بدن هستند اما با این وجود چربی‌های سودمند بقیه یی هم هستند که به جنگ التهاب‌ها می‌روند. برای این کار باید یک تعادل درست بین امگا 6‌ها و امگا 3 بدنتان ایجاد کنید. کار چندان سختی نمی باشد. برای آشپزی از روغن زیتون استفاده کنید و برای چاشنی غذاها از روغن کلزا.تا جایی که می‌توانید مصرف چربی‌های اشباع شده مانند کره، دست آوردات لبنی پرچرب، گوشت‌های چرب را کم کردن داده و ماهی‌های چرب سرشار از امگا 3 میل کنید. امگا 3‌ها در ماهی‌هایی مانند ماهی ساردین، تن، ماهی آزاد، ماکرو و غیره وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم هر هفته دو تا سه مرتبه ماهی میل کنید و از مصرف آجیل و تخم کتان هم غافل نباشید. در عوض مصرف روغن آفتابگردان، روغن ذرت و روغن هسته‌ انگور را محدود کنید.

 

امان از اضافه وزن

مفاصل و به ویژه پاها و زانوها بیشترین صدمه را از اضافه وزن و اضافه وزن می‌بینند. باید بدانید که با هر یک کیلو وزن اضافه پاهای ما 5 کیلو وزن بیشتری تحمل می‌کنند. این بار اضافی نیز سبب سرعت‌گرفتن تخریب غضروف‌ها می‌شوند و این‌گونه می‌شود که هنگام راه رفتن احساس درد می‌کنید. اگر اضافه وزن دارید حتما به فکر کم کردن وزن باشید. پیشنهاد می‌کنیم مصرف مواد غذایی حاوی آرد و شیرین مانند نان بدون سبوس، غلات آماده‌ صبحانه، سیب زمینی و شیرینی‌جات را کم کردن دهید. در عوض میوه و سبزیجات و پروتئین‌های گیاهی (سمتا، حبوبات) بیشتری میل کنید. یادتان باشد روزانه یک و نیم لیتر آب بنوشید.

 

اندروید lg مولفیکس