امروز شنبه 10 خرداد 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

فواید گیاه اسطوخودوس و تصاویری از این گیاه

Lavender01

گیاه اسطوخودوس یک گیاهی است که فواید خیلی زیادی دارد که امروز در هانیما قصد داریم تا شما را با این گیاه بیشتر آشنا کنیم

Lavender02 Lavender03 Lavender08 Lavender07 Lavender06 Lavender05 Lavender04

لاواندا (اسطوخودوس) French Lavender

نام علمی Lavandula stoechas L

کلیات گیاه‌شناسی گیاهی است از خانوادهLabiatea))که برگ‌ها و قسمت سبز گیاه دارای اسانس روغنی فرار است. اسطوخودوس گیاهی است چند ساله به شکل بوته کوچک به بلندی نیم متر خیلی پرشاخه، ساقه‌های آن ۴گوشه، برگ‌های آن دراز، متقابل، پوشیده از کرک سفید پنبه‌ای. برگ‌های آن که در بهار ظاهر می‌شود به رنگ بنفش تیره به صورت سنبله. اسطوخودوس دارای برگ‌ها و کرک‌های معطر است. میوهٔ این گیاه ۴ فندقه‌ای است و هریک از آنان نیز بعد از رسیدن، شکل بیضوی و رنگ قهوه‌ای شفاف پیدا می کن. در سطح میوه ۳ زائده مشخص پیدا می‌شود. از کلیه قسمت‌های این گیاه مخصوصا شاخه‌های برگدار آن بوی قوی ولی مطبوع استشام می‌گردد. ظاهر زیبایی که گیاه بعد از گل دادن پیدا می‌نماید سبب می‌شود در بعضی نواحی اقدام به پرورش آن به عنوان یک گیاه زینتی گردد. قسمت مورد استفاده این گیاه سرشاخه‌های برگدار و گل دار آن است که علاوه بر مصارف درمانی، اسانس گیری به عمل می‌آید.

ترکیبات شیمیایی اسانس اسطوخودوس، مرکب از نوعی ستن (با بوی کامفر و نعناع) سینئول، الکل و لینالول است.

خاصیت دارویی

اسطوخودوس اثر مقوی در رفع آسم و نزله دارد.
اسانس آن بند آورندهٔ خون و ضد عفونی کننده است.
از آن به حالت رقیق شده، در پانسمان زخم‌ها و جراحات استفاده به عمل می‌آید.
در میان تمامی روغن‌های فرار، بدون شک خاصیت روغن فرار از اسطوخودوس دارای بیشترین تنوع بوده و طیف وسیع‌ای از ویژگی‌ها از جمله مسکن، ضد افسردگی، ضد عفونی کننده، باکتری کش، ضد احتقان، کاهش دهندهٔ فشار خون، دافع حشرات، آرام بخش و ضد کرم را داراست.
محلل و بازکننده گرفبرچسبی هاست.
مقوی بدن و قوای دماغی و تفکر و همچنین مقوی احشا و آلات داخل شکم و مفرح است.
برای بیماری‌های سینه، سرفه، ورم‌های نزله‌ای و زکام سودمند است.
خاصیت مسهلی دارد.
اخلاط سودای و بلغمی و خراب شده را دفع می‌کند.
برای بیماری‌های کبدی و طحال و مجاری ادرار سودمند است

لاواندولا، اسطوقدوس، اسطوخدوس، سرده‌ای مشتمل از ۲۵ تا ۳۰ گونه مختلف از دسته گیاهان گلدار و از خانواده نعنائیان می‌باشد. اسطوخودوس گل‌های کوچک خوشه‌ای آبی یا قرمز سیر تا بنفش دارد و ارتفاعش در حدود ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر است. برگش مشابه برگ صعتر و از آن درازتر و نازکتر و ساقش واحد و نازک و بی‌شاخ و در قد کمتر از شبری و قبهٔ او متراکم از اجزاء مشابه به جو و بی‌تخم و مایل به سرخی و تندطعم و با اندک تلخی.نام‌های بقیه ی آن: خیر دشتی، شاهسپرم رومی، آنس الارواح، لاوند، ممسک الارواح، ضُرم، زغلیل، رزالذهب، خیری، خرام، خرامی، آلاله تلخ، گل‌لاوند، شاه اسپرم رومی می‌باشد.
در تنکابن آن را تروم می‌نامند.
اسطوخودوس در طب سنتی ایران

مزاجی گرم و خشک دارد و مصلح آن سکنجبین می‌باشد. در خاصیت مفرح، تقویت کننده بدن، قلب، مغز، احشا و اقوای ظاهری و باطنی بدن، بازکننده گرفبرچسبی‌های عروقی و مسهل بلغم و سودا به خصوص سودای مغز می‌باشد. در بیماری‌های سینه و سرفه، سردرد و سرگیجه به دنبال ضربه، بیماری‌های کبد و طحال و مجاری ادراری سودمند است. مصرف خیلی آن برای گرم مزاجان مضر است.

مطابق پژوهشی در رابطهٔ اثرات گیاهان درمنه، اسطوخودوس و آویشن شیرازی بر روی باکتری‌های Staphylococcus aureus، Pseudomonas aeruginosa و Klebsiella pneumonia که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، اسانس اسطوخودوس دارای اثر مهار کننده بر روی باکتری‌های بیماری زای مورد مطالعه می‌باشد.
اسطوخودوس و درمان سردرد

به اعتقاد درمادلواپس طب سنتی در جهان مصرف عصاره درست کردن شده از برگ‌های گیاه لاوندر تاثیر خیلیی در بهبود و تسکین سردرد دارد. این مصرفی توسط خیلی زیادی از درمادلواپس روش‌های درمانی طب مکمل برای درمان سردرد به ویژه سردردهای میگرنی کاربردی اعجاب‌انگیز دارد. این داروی گیاهی اگر چه طعمی تلخ و گس دارد اما خاصیت و تاثیرگذاری آن چنان خیلی است که خیلی زیادی از بیماران تلخی آن را تحمل می‌کنند. اما چنانچه برخی از بیماران قادر نباشند گسی و تلخی عصاره لاوندر را تحمل کنند کافی است این عصاره را رقیق کرده و آن را میل کنند.
چای لاوندر، خواب‌آوری طبیعی

مصرف چای لاوندر پیش از خواب به افرادی که دچار اختلال خواب هستند و شب‌ها چندین بار از خواب بیدار می‌شوند، کمک می‌کند تا به مرور خوابی آرام و بی دغدغه را تجربه کنند. برای بهره‌مندی از تاثیر این چای کافی است یک ساعت پیش از خواب شبانه یک فنجان چای لاوندر را به صورت ولرم بنوشید. برای درست کردن این چای کافی است یک قاشق چای‌خوری برگ خشک شده این گیاه را داخل یک فنجان آب جوش بریزید و سر فنجان را با کمک نعلبکی ببندید تا در عرض ۱۰ دقیقه دم بکشد.

می‌توانید از برگ‌های طبیعی این گیاه برای آرامش در خواب استفاده کنید.[۷]
درمان سرگیجه و ضعف عمومی

درمادلواپس روش‌های طبیعی درمانی در جهان با کمک گیاه خشک شده لاوندر و عسل ترکیبی درست کردن می‌کنند که مصرف این ترکیب به هنگام بروز سرگیجه و ضعف عمومی خیلی زیاد تاثیرگذار است. در این شرایط درمادلواپس یک قاشق غذاخوری از پودر برگ‌های خشک شده لاوندر را با یک قاشق غذاخوری عسل و یک لیوان آب گرم مخلوط می‌کنند. مصرف این ترکیب می‌تواند در مدت کوتاهی ضعف بیمار را برطرف کرده و سرگیجه را از بین ببرد.

افزودن ۱۰ تا ۱۵ قطره از عصاره گیاه لاوندر در وان حمام و دراز کشیدن در آن به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در از بین بردن خسبرچسبی و کوفبرچسبی بدن خیلی زیاد تاثیرگذار است. دراز کشیدن در آبی که با این عصاره مخلوط شده باشد علاوه بر آنکه موجب تخلیه اساضطراب‌ها و تنش‌های روزانه می‌شود به بهبود گردش جریان خون کمک کرده و کیفیت خواب افراد را نیز افزودن می‌دهد.
چطور حافظه خود را تقویت کنید

برای افزودن توان حافظه و عملکرد مغز روشهای مختلفی در طب سنتی و بقیه ی روش‌های درمانی طب مکمل وجود دارد. اما یکی از کاربردی ترین آنها استفاده ازعرقیات گیاهی و مصرف میوه‌های طبیعی نظیر کشمش، خرما وانجیر است. به اعتقاد درمادلواپس مصرف یک فنجان عرق لاوندر هر شب پیش از خواب و به مدت ۳۰ تا ۴۰ روز می‌تواند تاثیر خیلیی در افزودن توان مغز، بهبود عملکرد آن و تقویت حافظه داشته باشد.
سوزش نیش حشرات را درمان کنید

خیلی زیادی از کوهنوردان یا افرادی که عادت به کوهنوردی و حضور در فضاهای باز و محیط‌های سرسبز دارند با خاصیت عصاره لاوندر در درمان و تسکین محل گزش نیش حشرات آشنایی دارند. عصاره گیاه لاوندر به علت داشتن خاصیت التیام‌بخش و تسکین‌دهنده‌ای که دارد در کم کردن التهاب و سوزش محل گزش حشرات خیلی زیاد تاثیرگذار است و می‌تواند نقش تاثیرگذاری داشته باشد. این عصاره همچنین می‌تواند به عنوان یک ضدعفونی کننده برای شست‌وشوی زخم‌های سطحی و محل گزش حشرات مورد استفاده قرار گیرد.
درمان اسپاسم شکم با ماساژ

درمادلواپس طب سنتی ماساژ شکم با روغن لاوندر را یکی از سودمندترین روش‌های درمان و تسکین اسپاسم‌ها و انقباض‌های عضلات شکم می‌دانند. ماساژ این روغن در ناحیه شکم و جذب آن موجب می‌شود که اسپاسم‌های دسبرچسباه گوارش به ویژه درناحیه روده‌ها درمان شود و درد ناشی از آن به مرور کم کردن یافته و به طور کلی از بین رود.
درمان اسکار سوخبرچسبی با روغن اسطوخودوس

خیلی زیادی از درمادلواپس طب سنتی و مکمل بر این باورند که استفاده از روغن گل اسطوخودوس به صورت موضعی موجب از بین رفتن آثار باقی‌مانده زخم‌ها و برخی از سوخبرچسبی‌ها می‌شود. ماساژ روغن و عصاره اسطوخودس یا لاوندر به روی زخم‌ها به صورت مستمر و روزانه کمک می‌کند تا جای زخم‌ها و سوخبرچسبی‌ها از بین رود. علاوه بر این استفاده از جوشانده رقیق شده این گیاه نیز به عنوان یک ضدعفونی‌کننده برای پاکسازی زخم‌ها و جراحات سطحی خیلی زیاد تاثیرگذار است. برای درست کردن این مخلوط جوشانده سرد شده گیاه لاوندر را بعد از رقیق کردن با مقداری اتانول ترکیب کرده و برای ضدعفونی مورد استفاده قرار دهید.
کم کردن تب و حرارت بدن

بر اساس متون قدیمی طب سنتی گیاه لاوندر به جهت آنکه موجب افزودن تعریق بدن می‌شود در دفع سموم و حرارت بدن در شرایطی که بیمار دچار تب یا افزودن حرارت بدن شده، خیلی زیاد تاثیرگذار است. مصرف جوشانده این گیاه علاوه بر این به جهت خاصیت ادرارآور می‌تواند تب بیمار را به سرعت پایین آورد.
کمپرس گیاه اسطوخودوس و کم کردن درد

کمپرس جوشانده گیاه اسطوخودوس در تسکین دردهای ناشی از کوفبرچسبی‌ها و ضرب‌دیدگی‌ها خیلی زیاد تاثیرگذار است. برای درست کردن این کمپرس کافی است ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری از گیاه خشک شده لاوندر را با ۲ لیوان آب مخلوط کرده و روی حرارت قرار دهید. بعد از آنکه این مخلوط به مدت ۱۰ دقیقه جوشید آن را صاف کرده و اجازه دهید به اندازه کافی سرد شود. سپس این مایع را با کمک دستمالی نخی و تمیز روی موضع مورد نظر کمپرس کنید. بهتر است اجازه دهید تا این مایع به اندازه کافی سرد شود برای اینکه گرمای آن ممکن است موجب بروز خونریزی‌های زیر پوستی در ناحیه ضرب دیده شود.
۷ نکته طلایی در رابطه لاوندر

لاوندر از جمله گیاهان دارویی است که خاصیت درمانی متنوعی دارد. برگ‌ها، گلبرگ‌های بنفش رنگ و سرشاخه‌های این گیاه از جمله بخش‌هایی از این گیاه است که برای درمان بیماری‌های مختلف از سمت درمادلواپس طب سنتی پیشنهاد شده است. درمادلواپس طب سنتی مصرف چای لاوندر را یکی ازبهترین داروهای گیاهی برای تقویت معده وافزودن عملکرد آن می‌دانند. لاوندر به جهت داشتن خاصیت سودمند در پاکسازی کبد می‌تواند از ابتلا به خیلی زیادی از بیماری‌ها واختلال‌های کبدی پیشگیری کند. مصرف چای یا جوشانده برگ‌های خشک شده لاوندر در کم کردن التهاب و تورم دسبرچسباه تنفسی شایسته است و موجب درمان سرفه می‌شود.

برخی از درمادلواپس طب سنتی معتقدند که مصرف این گیاه در افرادی که دچار خواب‌رفبرچسبی دست و پا می‌شوند خیلی زیاد تاثیرگذار است.

درمادلواپس طب سنتی چین معتقدند که مصرف جوشانده این گیاه موجب پیشگیری و درمان تهوع می‌شود.

استفاده موضعی و خوراکی از این گیاه علاوه بر آنکه موجب تقویت و توان سیستم عصبی می‌شود می‌تواند موجب تنظیم ضربان قلب و کنترل تپش قلب شود.

اندروید lg مولفیکس