امروز شنبه 21 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

ورزشی عالی برای چربیسوز

skipping-rope

اگر چاق هستید و با رژیم گرفتن بد اخلاق میشوید و افسردگی به سراغ شما می آید پس اگر میخواهید ببهتری لاغر شوید و  روحیه خوبی داشته باشید و اخلاقتان خوب باقی بماند ورزش طناب بازی انجام دهید هم بهتر است و هم تاثیرگذار که هرکسی میتواند این کاررا انجام دهد با کلیک بر اد امه مطلب  در رابطه  ارتباط ورزش طناب بازی ولاغری بیشتر بحث میکنیم

اگر می‌خواهید هم چربی‌های‌تان را بسوزانید، هم خلق و روحیه‌ای عالی داشته باشید، طناب بزنید. فکر نکنید طناب زدن فقط بازی بچه‌هاست. این ورزش‌ یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین حرکت‌های ورزشی است…

امروزه در اکثر باشگاه‌های ورزشی، ‌ورزشکاران رشته‌های مختلف را می‌بینید که با طناب حرکت?های ورزشی انجام می‌دهند. حتما برایتان سرگرم کننده است که بدانید شما می‌توانید فقط ظرف
?? دقیقه ورزش با طناب، حدود 120 کیلوکالری انرژی بسوزانید.

 

یکی از باصرفه‌ترین و کم‌هزینه‌ترین ورزش‌ها برای بهبود عملکرد سیستم قلبی- عروقی، طناب زدن است که می‌توان آن را در یک فضای کوچک اجرا کرد. این تمرین می‌تواند مقدار خیلیی کالری را در یک دوره کوتاه هنگامی بسوزاند. تخمین‌زده شده است فواید 10دقیقه طناب زدن، با 30 دقیقه دوی آرام تقریبا برابر است. همچنین طناب زدن سبب بهبود چابکی، سرعت، تعادل و هماهنگی می‌شود.

طناب زدن نوعی ورزش ضربه‌ای است و می‌تواند یک راه سریع و ساده برای بهبود توده استخوانی در ناحیه ران باشد. زمانی حین طناب‌زدن فرد بالا می‌پرد و سپس روی زمین فرود می‌آید، نیروی وارده در هنگام فرودآمدن به اسکلت منتقل می‌شود. اسکلت این نیرو را به‌عنوان یک چالش و یک اساضطراب دریافت می‌کند و برای بهتر تحمل کردن اساضطراب ناشی از پریدن منظم، استخوان‌ بیشتری می‌سازد. از آنجا که نیروی وارده در هر پرش، با هر دو پا جذب می‌شود، طناب‌زدن می‌تواند از صدمه زانویی که ممکن است با دویدن ایجاد شود، جلوگیری کند.

 

ورزشی برای چربی‌سوزی

طناب‌زدن یک تمرین چربی‌سوز عالی است و از مهم‌ترین موردهای استفاده از این تمرین برای کم کردن وزن است. 30 دقیقه طناب زدن در یک فرد با جثه متوسط، حدود 300 کالری مصرف می‌کند بنابراین برای کم کردن نیم کیلوگرم وزن در هفته، می‌توانید همراه کم کردن 400 کالری از رژیم غذایی، روزانه 30 دقیقه طناب بزنید.

محققان می‌گویند انجام تمرین‌های ورزشی شامل حرکت‌ها و پرش‌های عمودی مثل پریدن از روی طناب، برای کم کردن احساس گرسنگی خیلی زیاد سودمند است. این کم شدن اشتها سبب می‌شود فرد دیرتر احساس گرسنگی کند و تمایل به خوردن در او کمتر و در نهایت منجر به کم کردن وزن شود.

 

چه افرادی مجاز به طناب زدن نمی باشدند؟

خیلی زیادی از افرادی که دچار مسالهات طبی ناشی از بی‌‌تحرکی هستند، می‌‌توانند نابهتری خود را به کمک طناب زدن درمان یا از بروز آن پیشگیری کنند. طناب زدن برای افراد سالم زیانی ندارد اما پیشنهاد می‌‌شود کسانی که دچار مساله ارتوپدی در اندام‌ تحتانی هستند (مثل آرتروز زانو)، خانم‌‌های باردار و دارندگان پروتزهای پزشکی مختلف که امکان جابجایی‌ پروتز در آنها وجود دارد، بدون مشورت پزشک معالج طناب‌ بازی نکنند.

 

طناب زدن عامل افتادگی رحم است؟

از نظر علمی، ورزش‌های پرشی مانند طناب‌زدن معمولا مساله خاصی برای خانم‌ها ایجاد نمی‌کند. به‌طورکلی در چنین ورزش‌هایی تفاوت‌ چندانی بین زنان و مردان وجود ندارد. البته در موردهایی که برخی بیماری‌های زنان سبب شل شدن و ناپایداری رحم و ضمائم آن می‌شود، ممکن است انجام چنین ورزش‌هایی سبب شدید شدن بیماری‌ شود. این بیماری‌ها خیلی زیاد نادر هستند و در این موردهای باید از انجام ورزش‌های پرشی اجتناب کرد. به‌نظر می‌رسد همراه بودن طناب زدن با بقیه ی ورزش‌ها، نه تنها سبب افتادگی رحم نمی‌شود بلکه سبب سفتی عضلات بدن خواهد شد.

 

کفش شایسته برای طناب زدن

برای داشتن ایمنی و سلامت کامل باید کفش ورزشی بپوشید که کفی شایستهی به‌خصوص در قسمت پنجه‌های پا داشته باشد. کفش‌های بسکتبال و تنیس برای طناب زدن شایسته هستند، ولی کفش‌های مخصوص دویدن به علت اینکه ممکن است به پا فشار وارد کنند، شایسته نمی باشدند. معمولا کفش‌‌هایی که دارای کفی انعطاف‌‌پذیر هستند، برای این ورزش پرشی شایسته‌ هستند.پیشنهاد‌های کلیدی

یکی از نکته‌‌های مهم انتخاب طول شایسته برای طناب است. طناب را وسط کف پا نگه‌دارید؛ اگر دسته‌های آن تا زیر بغل شما برسد، اندازه‌اش شایسته است. هنگام طناب زدن این نکته‌ها را هم حتما رعایت کنید:

دسته‌‌های انتهای طناب را با آرامی اما محکم در دست بگیرید.

آرنج‌‌ها را نزدیک بدنتان نگه دارید و شانه‌ها را شل کنید.

اندکی زانو‌ها را خم کنید‌ و از مچ‌‌های‌ خود برای تاب دادن طناب با قوسی ملایم در بالای سرتان استفاده کنید.

سر و پشت‌تان را هنگام پریدن مستقیم نگه دارید.

پشت‌تان را به جلو خم نکنید. طناب را با حرکت مچ‌های خود بچرخانید، نه با حرکت بازوهایتان.

سر و گردن خود را مستقیم و رو به جلو نگه دارید و تلاش کنید چشم‌هایتان به یک نقطه در مقابلتان متمرکز شود.

با بینی نفس بکشید، نه با دهان.

بیش تر از حد بالا نپرید،‌ برای اینکه ممکن است روی زانوها و قوزک‌‌ پاهایتان فشار بیاید.

به خاطر داشته باشید طناب زدن می‌تواند به سرعت ضربان قلب را بالا ببرد، پیش از وارد کردن طناب زدن به برنامه ورزشی خود، با پزشک مشورت کنید.

روی سنگ و موزاییک طناب نزنید برای اینکه به پاها و مفاصل فشار خیلیی وارد می‌کند. بهترین سطوح برای طناب‌زدن روی تشک ورزشی یا زمین چوبی و در صورت عدم دساضطرابی به این سطوح حتی در منزل روی موکت است.

 

طول طناب چقدر باشد؟

برای اینکه متوجه?شوید طول طناب شایسته شما چقدر است، یک پای خود را وسط طناب بگذارید، سپس دسته‌های طناب را بالا بیاورید، اگر طول طناب برایتان شایسته باشد، باید تا وسط قفسه سینه‌تان بالا بیاید. در صورت بلندتر یا کوتاه‌تر بودن، هنگام طناب زدن با مساله مواجه خواهید شد.

ابتدا 5 دقیقه برای گرم کردن بدن خود راه بروید. سپس قوزک پا، ماهیچه‌های ساق پا و قسمت‌های بالایی پا را به آرامی کشش دهید.

 

بهترین برنامه طناب زدن

جدول تمرینی پایین این صفحه را که برای 15 هفته در نظر گرفته شده است، دنبال کنید. اگر تازه‌کار هستید از ابتدای جدول شروع کنید و اگر از پیش با اینگونه تمرین‌ها آشنایی دارید، از قسمت‌های پیشرفته‌تر آن. در طول یک هفته شاهد تغییرات و پیشرفت‌های خود در این برنامه خواهید بود.

با انتخاب نوع تمرین‌ها و مقدار استبهتر در طول این 15 هفته و نیز استفاده از وزنه‌ برای ناحیه قوزک و نیز کمر می‌تواند به بهبود وضعیت قلبی-عروقی و همچنین سوخت کالری خود کمک کنید.

کل هنگام در روز

تکرار

استبهتر

طناب زدن

هفته

2 دقیقه

8 بار

45 ثانیه

15 ثانیه

اول و دوم

3 دقیقه

12بار

15 ثانیه

15 ثانیه

سوم و چهارم

4 دقیقه

8بار

15ثانیه

30 ثانیه

پنجم و ششم

7 دقیقه

7بار

30 ثانیه

1 دقیقه

هفتم و هشتم

10 دقیقه

2بار

1 دقیقه

5 دقیقه

نهم و دهم

15 دقیقه

5بار

1 دقیقه

3 دقیقه

یازدهم و دوازده

18 دقیقه

3بار

1 دقیقه

6 دقیقه

سیزدهم و چهاردهم

24 دقیقه

3بار

2 دقیقه

8 دقیقه

پانزدهم

 

 

اندروید lg مولفیکس