امروز شنبه 17 خرداد 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

ورزشتـان چقدر سن دارد

exercise- age

پژوهشات جدید نشان می‌دهند، سن ورزشی (fitness age) هر انسانی، با مقدار توان قلبی-عروقی او ارزیابی   می‌شود. این ارزیابی از سن شناسنامه‌ای، شاخص بهتری برای ارزیابی توانایی ورزش کردن محسوب می شود.خبر خوب این است که سن شناسنامه‌ای شما هر چه که باشد، سن ورزشی شما می‌تواند کمتر از آن باشد.

مفهوم سن ورزشی توسط محققین نروژی دانشگاه علم و فناوری تروندهایم که سال‌ها روی ورزش و ارتباط آن با زندگی سالم و طولانی مطالعه کرده‌اند، تعریف شده است.سن ورزشی شما با VO2max تعریف می‌شود که این شاخص توانایی بدنتان را برای دریافت و استفاده از اکسیژن شرح می نماید. در اصل VO2max کارایی فعلی قلبی-عروقی شما را نشان می‌دهد.

همچنین این شاخص می‌تواند برای مقایسه سن ورزشی شما با هم سن‌هایتان استفاده شود. برای مانند اگرVO2max شما از متوسط VO2maxهم‌گروهی‌هایتان کمتر است، پس سن ورزشی شما نسبت به آنان بالاتر است، اما اگر قضیه برعکس باشد، شما ورزشکاری جوان‌تر از آن چه شناسنامه‌تان نشان می‌دهد، هستید. به این مفهوم که یک مرد 50 ساله بسته به VO2max خود می‌تواند سن ورزشی بین 30 تا 75 سال داشته باشد.

دانستن سن ورزشی می‌تواند برای شما خیلی زیاد مهم و سودمند باشد، اما لازمه آن این است که شما اول VO2maxیا توانایی‌ ورزش‌های هوازی را در خود شما بشناسید و این کار با تست‌های تردمیل‌های پیشرفته مقدور است.

برای حل این مساله سال‌ها پیش دانشمندان نروژی روش ساده‌ای را برای تخمین زدن VO2max طراحی کرده‌اند. آنان قابلیت ورزش‌های هوازی را در 5 هزار نروژی که بین سنین 20 تا 90 سال بودند با تست تردمیل سنجیدند و سپس پارامترهای مختلف سلامتی مانند دور کمر، تپش قلب و عادت‌های ورزشی آنان را اندازه‌گیری کردند.سپس بر اساس این نتایج، الگوریتمی طراحی کردند که به وسیله آن بتوان VO2max افراد را اندازه‌گیری کرد.

بین سن ورزشی پایین و افزودن امید به زندگی ارتباط مستقیم وجود ندارد

بر اساس پژوهشات جدید که در ژورنال Medicine & Science in Sports & Exercise منتشر شد، برای تعیین ارتباط بالا یا پایین بودن سن ورزشی با افزودن یا کم کردن طول عمر، دانشمندان داده‌های وسیعی از 55 هزار بزرگسال نروژی که از سال 1980 به سوال‌های بیشماری در مورد سلامت خود پاسخ داده بودند را وارسی کردند. سبعد از این نتایج برای تخمین زدن VO2max و سن ورزشی هر فرد به کار بردند و آنها را با هنگام مرگ این افراد مقایسه کردند.

نتیجه این پژوهشات نشان می‌دهد، افرادی که VO2max آنها 85 درصد یا بیشتر از VO2maxمتوسط سن‌شان کمتر بود و به عبارت بقیه ی، سن ورزشی‌شان به طور فاحشی از سن شناسنامه‌ایشان بیشتر بود، 82 درصد بیشتر از کسانی که سن ورزشی‌شان مانند هم گروهی‌هایشان یا کمتر از آنها بود، به مرگ زودهنگام دچار شده بودند. به فرموده محققین، سن ورزشی هر فرد مرگ زودهنگام را بهتر از عواملی مانند اضافه وزن، کلسترول بالا، فشار خون و سیگار کشیدن تعریف می‌کند.

در این روش تنها چند سوال ساده مانند سن، جنسیت، دور کمر، و برنامه روزانه ورزشی از شما پرسیده می‌شود.

منبع – مجله سپید

اندروید lg مولفیکس