امروز شنبه 10 خرداد 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

انواع و اقسام کراتین را بـشناسید

supplements1_600x450

در این سخن شکی نمی باشد که مقرون به صرفه ترین ، خیلیترین و وارسی شده ترین مدل کراتین ،کراتین مونوهیدرات می باشد. کراتین مونوهیدرات به شکل پودر است و از ۸۸ درصد کراتین و ۱۲ درصد آب تشکیل شده است. کراتین مونوهیدرات بر روی  خیلی زیادی از افراد اثر مثبت دارد .
بعضی مواقع اوقات کراتین مونوهیدرات موجب دل پیچه، نفخ و اسهال می شودکه این به موجب نوع پودر آن می باشد. البته دلواپس نباشید برای اینکه اکثر کراتین مونوهیدرات های امروزی به خوبی پودر می شوند به نحوی که پودرهای امروزی چیزی در حدود ۲۰ بار کوچکتر از ذرات کراتین مونوهیدرات اولیه می باشند یا به قولی میکرون سایز هستند. اکثر پودرهای کراتین مونوهیدرات به صورت منصفانه ای ارزان هستند. اگر شما از این نوع کراتین استفاده کرده اید و دچار پیچش روده ، نفخ و اسهال شدید آسوده خاطر باشید که از شانس بدنتان بوده که به هنگام خرید پودری انتخاب کرده اید که به خوبی سوده( سابیده) نشده است.
کراتین آن هیدروز( بی آب)
کراتینی است با این تفاوت که مولکول آب موجود در آن به بیرون رانده شده است. در این نوع حدود ۶/۰ کراتین بیشتر ،نسبت به فرم مونوهیدرات آن هم در یک ساز مصرفی یکسان داریم. این نوع کراتین از مزیت بیشتری در مقایسه با کراتین مونوهیدرات برخوردار نمی باشد. بنابراین جایگزین شایستهی برای کراتین مونوهیدرات می باشد.
کراتین سیترات
با توجه به آمارهای رایج مشخص شده که کراتین سیترات بعد از کراتین مونوهیدرات از محبوبیت خیلیی برخوردار است. نوع سیترات تشکیل شده از یک مولکول کراتین است که به یک مولکول اسید سیتریک متصل می باشد. اسید سیتریک یک واسطه سیکلی است. جاده ای متابولیک که در عضله انرژی ایروبیک تولید می نماید.
اسید سیتریک به جهت تولید انرژی خیلی زیاد مهم است. به همین خاطر کراتین سیترات انرژی عظیم تری را نسبتا به کراتین تنها فراهم می نماید . اگر چه هیچ پژوهشگری این تئوری را قطعی نکرده است معذلک این مسئله به اثبات رسیده است فرم سیترات شامل کراتین کمتری در گرم ( در حدود ۴۰ درصد) نسبت به فرم مونوهیدرات می باشد. اما کراتین سیترات مزیت انحلال بهتر را در آب دارد.
کراتین فسفات
دست آورد کراتین فسفات خیلی زود برجسته و جنجالی شد. نوع فسفات تشکیل شده از یک مولکول فسفات محدود شده است . کاری که به طور معمول در عضله رخ می دهد و برای تاثیرگذار بودن کراتین ضروری است. فسفات همچنین ممکن است به پرداخت اسید لاکتیک کمک کند. اگرچه این نوع از کراتین خیلی زیاد زود محبوب شد اما خیلی زود هم در یاد کسانی که آنرا کم تاثیر تر از مونوهیدرات دانستند به فراموشی سپرده شد.
کراتین مالات
کراتین مالات از جدیدترین مکمل های کراتینی می باشد. این نوع کراتین تشکیل شده از یک مولکول کراتین است که به اسید مالیک محدود می شود. اسیدمالیک یک واسطه ی سیکلی است. بنابراین تولید انرژی عظیم تری را نسبت به کراتین مونوهیدرات برعهده دارد. بر روی کراتین مالات پژوهشات اندکی صورت گرفته است . بنابراین کارشناسان هنوز این نوع را تائید نکرده اند.کراتین مالات هم مانند کراتین سیترات به خوبی در آب حل می شود و منجر به نابهتری معده نمی شود.
کراتین تارترات
کراتین تارترات شامل یک مولکول کراتین است که به اسید تارتاریک متصل شده استاین فرم در دست آوردات کراتین جامد نظیر کپسولها ، قرص ها، قرص های جوشان، قالب های شکلاتی و آدامس ها استفاده می شود. فرم تارترات باثبات ترین فرم در یک دست آورد جامد می باشد، اما در مقایسه با کراتین مونوهیدرات نفع بیشتری ندارد.
کراتین منیزیم
این فرم ترکیب شده از کراتینی است که به منیزیم محدود می شود. این اتصال به کراتین کمک می نماید تا در معده محافظت شود و به جذبش نیز کمک شود.
منیزیم ، برای تغییر کراتین فسفات به آدنوزین تری فسفات که به زبان ساده تر انرژی مفهوم می دهد مورد نیاز است را با کراتینی که با منیزیم آزاد خورده می شود را به طور جدی وارسی کرده اند. سلول های عضلانی موقعی که از کراتین منیزیم برخوردار می شوند، قدرت بیشتری را از خودشان نشان می دهند.
کراتین.گلوتامین.تارین
این فرم ترکیب شده از کراتین است که با گلوتامین پپتید و تارین تواما محدود می شود. این فرم سبب افزودن گلوتامین و کراتین در سلول های عضلانی و ابقای بهتر می شود. گلوتامین و تارین هر دو به عنوان حجم دهنده های سلولی عمل می کنند.
پس در نتیجه حجم سلولل عضلانی باید با مصرف این مکمل خیلی شود. شما ممکن است همچنین انتظار داشته باشید تا قدرت بیشتری را هم بدین نحو به دست آورید. از این بابت آسوده خاطر باشید این نوع کراتین آزمایش های خود را در لابراتورها و باشکاه ها در رابطه با افزودن قدرت عضلانی پس داده است.
کراتینHMB
در این دست آورد کراتین به (HMB بتا- هیدروکسی بتا- متیل بوتیرات) متصل شده است، متابولیت لوسین که به ریکاوری عضله و رشد کمک می نماید. این نوع کراتین قابلیت حل بهتری دارد و بیشتر در معده باقی می ماند و بهتر از بقیه ی فرم ها قابل جذب می باشد. در جریان خون کراتین و HMB از یکبقیه ی جدا می شوند و به طور مجزا به عضلات حمل می شوند. از آنجایی که این دست آورد جدید است پژوهش خیلیی بر وی آن صورت نگرفته است اما شنیده ها حاکی از نتایج مثبت آن دارد.
کراتین استر
از تازه ترین دست آوردات کراتین باید به کراتین استر اشاره کرد که به لحاظ تئوری کراتین استراتیل هیدروکلرید ( یک الکل و یک اسید) نامیده می شود. این نوع کراتین به وسیله دانشمندان در دانشکده پزشکی بنراسکا طراحی شده است تا به افزودن سودمندی کراتین تاثیرات تاثیرگذار در سلامتی را هم افزودن دهد. استر متصل شده به کراتین موجب می شود تا کراتین از غشای سلولی آسانتر عبور کند و بدین طریق سبب جذب بهتر و بارگیری سلول های ماهیچه ای در یک نرخ بالاتر به نسبت بقیه ی فرم های کراتینی می شود. نتایج هنوز به طور دقیق توسط پژوهشگران وارسی نشده است و البته برای تعریف و تمجید های روایتی از این دست آورد هم خیلی زود است.
کراتین جوشان
این فرم تقریبا قدمتی به اندازه خود کراتین دارد. اکثر دست آوردات کراتین جوشان، شامل کراتین سیترات یا کراتین مونوهیدرات همراه با بنی کربنات و اسید سیتریک می باشد و در آب حل می شود. یک واکنش مابین اسید سیتریک و بی کربنات موجب می شود تا کراتین از ناقلش جدا شودو بدین طریق کراتین ، یک کراتین شارژ شده خنثی باقی می ماند که می تواند به صورت کامل تری در آب حل شود. این مسئله موجب ی شود از نابودی کراتین به وسیله اسید معده جلوگیری شود و به جذب کراتین در روده ها کمک شود. پژوهشات نشان داده اند که کراتین جوشان به نسبت مونوهیدرات مدت بیشتری در محلول باقی می ماند.
کراتین تیترات
کراتین تیترات را با کراتین تارترت اشتباه نگیرید. کراتین تیترات غیر از یک مورد تقریبا مشابه کراتین جوشان عمل می نماید و ان اینکه قابلیت انحلال بهتری را به وسیله تغییر PH آب ایجاد می نماید. در مورد تاثیر این وع دست آورد هنوز گفتهی به ما نرسیده است.
کراتین مایع
تا به حال حتما از منافع کراتین مایع شنیده اید. کراتین مایع جذب می شود و به صورت کامل حل می شود. منتهی سوالی که برای اکثر مصرف کننده ها بوجود می آید در اینجاست که چه مدتی کراتین در محلول باقی می ماند؟ در پاسخ باید فرمود کراتین مایع امروزی راه طولانی را با کمک اجزایی نظیر روغن سمتا، کمپلکس های معدنی کلوئیدال و ژل آلوورا آمده است. این مورد کمک میکنند کراتین را به مدت ۱ سال یا بیشتر نگه دارید.
آدامس کراتینی
شما می توانید آدامسی را بجوید که حاوی کراتین است. زمانی شما آدامس را می جوید، کراتین موجود در آن رها می شود. پژوهش ها نشان داده است که مقدار کراتین موجود در یک آدامس کمتر از کراتینی است که در یک محلول کراتینی وجود دارد. از آنجایی که آدامس به مدت بیشتری در دهان باقی می ماند و از آنجایی که رگ های خونی در دهان تمایل دارند تا به سطح نزدیک باشند احتمال این که کراتین بهتر و سریعتر جذب شود خیلی زیاد خیلی است.
دوز کراتین
مشاوران فلکس به شما پیشنهاد می کنند که زمانی از کراتین به عنوان یک مکمل استفاده می کنید آن را به دو دوز حدودا ۲ الی ۵ گرمی در روز تقسیم کنید. یکی را پیش از تمرین و بقیه یی را بعد از تمرین ستفاده کنید و به منظور کسب بهترین نتایج آن را با ۲۰ الی ۲۵ گرم پروتئین وی و ۵۰ الی ۱۰۰ گرم کربوهیدرات ساده بخورید.
حقیقت های کراتینی
حقیقت ۱
کراتین می توئاند ۵ الی ۱۰ پوند ماهیچه خالص در ظرف چند هفته به بعضی از ورزشکاران هدیه کند.
حقیقت ۲
در حدود بیشتر از ۵۰۰ مقاله علمی لمی چاپ شده بر روی کراتین وجود دارد که اکثر آنها بر روی کراتین مونوهیدرات می باشد. این پژوهش ها به خوبی پاسخ داده اند که این مکمل ایمن و تاثیرگذار است.
حقیقت ۳
کراتین حجم سلول عضلانی را افزودن می دهد که د واقع حجم مورد نظر آبی است که در سلولهای عضلانی انبار می شود. این مسئله موجب می شود عضله منبسط شود و این کشش موجب چکاندن ماشه رشد در عضله واقعی می شود.
حقیقت ۴
کراتین به سلول های عضلانی انرژی بیشتری می رساند که برای بلند کردن وزنه ضروری است. ATPبه شما اجازه می دهد تا تکرارهای بیشتری را اجرا کنید و تکرارهای بیشتر با رشد ماهیچه ای بیشتر برابر است.
حقیقت ۵
در حدود ۳۰ درصد مردمی که کراتین مصرف میکنند رشد و قدرت دلخواه خود را به دست نمی آورند . کسانی که جواب نمی گیرند بدون شک حجم خیلیی کراتین فسفات در سلول های ماهیچه ایشان دارند. بنابراین خوردن کراتین کار خیلیی برای آنها انجام نمی دهد.

منبع-bodyfull

اندروید lg مولفیکس