امروز شنبه 10 خرداد 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

از چه جایی بدانیم مکملی که انتخاب کردیم خوب است یا نه

sup2

مصرف مکمل‌ها  هرروز خیلی می شود،  چون خیلی از افرادی که به دنبال تناسب اندام هستند، تلاش می‌کنند که از ورزشی که می کنند، بیشترین نتیجه را بگیرند. ولی مکمل‌ها می‌توانند  پرخطر باشند، و مهم است که  اطلاع داشته باشید چه چیزی استفاده می کنید.

با مکمل‌های خیلی زیاد مختلفی که در بازار وجود دارد، چطور می‌توانید متوجه شوید که مکمل بی خطر و تاثیرگذاری را انتخاب می‌کنید؟ در ادامه، ۵ قانون که در رابطه‌ی چگونگی انتخاب یک مکمل شایسته است را می‌خوانید:

قانون شماره ۱: مراقب «ترکیب اختصاصی» در مواد تشکیل دهنده باشید

علاوه بر اطلاعات تغذیه‌ای، مواد تشکیل دهنده را نیز بخوانید. من در رابطه‌ی تمام غذاهای بسته بندی به مراجعینم می‌گویم که باید همه‌ی مواد تشکیل دهنده را بخوانند تا متوجه باشند چه چیزی مصرف می‌کنند.

خیلی زیادی از مکمل‌های غذایی، در لیست مواد تشکیل دهنده‌شان، یک ترکیب اختصاصی دارند. این، گروهی از مواد تشکیل دهنده است که بخشی از فرمول خاص یک تولید کننده به شمار می‌رود. ساهنگام غذا و داروی آمریکا از شرکت‌ها نمی‌خواهد مقادیر هر یک از مواد تشکیل دهنده در این ترکیبات را ذکر کنند.

به همین علت، بی خطر بودن یک دست آورد، بعضی مواقع اوقات می‌تواند سوال برانگیز باشد، برای اینکه ممکن است حاوی دوزهای بالا از مواد محرک یا مضری مانند dimethylamylamine که می‌تواند دست آوردات سمی جانبی هم تولید کند باشد.

قانون شماره ۲: به دنبال BCAA یا آمینو اسیدهای زنجیره‌ای چند شاخه باشید

ثابت شده که BCAA به کم کردن صدمه‌های عضلانی ناشی از ورزش کمک می‌کند و سنتز پروتئین را افزودن می‌دهد. بدون وجودBCAA در مکمل شما، بعد از تمرین، مدت بیشتری طول می‌کشد تا ریکاوری شوید، و هنگام بیشتری طول می‌کشد تا بتوانید نتایج مورد نظرتان را ببینید.

قانون شماره ۳: اگر چیزی بیش تر از اندازه خوب بنظر می‌رسد، شاید کلکی در کار است

باید به یاد داشته باشید هیچ قرص جادویی وجود ندارد که بتوانید مصرف کنید. هیچ چیزی نمی‌تواند جای یک رژیم غذایی شایسته و تمرین خیلی در باشگاه را پر کند.

مکمل‌ها فقط می‌توانند به شما کمک کنند. بنابراین مراقب دست آورداتی که به ترمیم سریع بدن کمک می‌کنند، ادعا می‌کنند که می‌توانند بیماری‌ها را درمان کنند، و برچسب های  تایید مانند USP،  International NSF، Informed Choice ،HFL Sport Science, ConsumerLab.com، Banned Substances Control Group را ندارند، باشید.

قانون شماره ۴: از مکمل‌هایی که حاوی کافئین خیلی هستند، استفاده نکنید

دوزهای بالای کافئین در یک مکمل، شاید وسوسه انگیز باشد، اما می‌تواند به بدن صدمه برساند. کافئین بیش تر از حد، اعتیاد آور است و می‌تواند روی کلیه وکبد شما فشار اضافی وارد کند. بطور کلی، مصرف کافئین نباید بیش تر از ۳۰۰ میلی گرم در روز باشد.

قانون شماره۵: ورزشکاران زن و مرد می‌توانند از یک مکمل مشابه استفاده کنند

هر مکملی که بطور خاص، یکی از دو جنس را مورد هدف قرار دهد، به احتمال خیلی از تبلیغات گمراه کننده استفاده می‌کند، یا در مواد تشکیل دهنده‌اش، دوزهای پرخطری از هورمون‌ها دارد. در اکثر موردهای، ورزشکاران مرد و زن به مکمل‌های مختلف نیاز ندارند، اما ورزشکاران زن باید به کلسیم و آهن مصرفی‌شان توجه داشته باشند.

مصرف کم کلسیم در ورزشکاران زن، می‌تواند منجر به شکسبرچسبی‌های ریز استخوانی شود و آهن نیز برای افزودن عملکرد مقاومتی، ضروری است.

در آخر به یاد داشته باشید که مکمل‌ها می‌توانند کمک کنند، اما چیزی مهم‌تر از غذا خوردن صحیح و تمرین در باشگاه وجود ندارد.

هم اکنون نوبت شماست، آیا مکمل مصرف می‌کنید یا تا بحال مصرف کرده‌اید؟ آیا آنها به شما کمک کردند که نتیجه‌ی بهتری از تمریناتتان بگیرید؟آیا معمولا برچسب مواد تشکیل دهنده روی غذاها و مکمل‌هایی که می‌خرید را می‌خوانید؟ لطفا نظراتتان را در ادامه با ما در میان بگذارید.

منبع : fitnessmagazine.ir

اندروید lg مولفیکس