امروز سه شنبه 14 مرداد 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

مقاله سندرم تخمدان پلیـکیـستیـک PCOD

توضیحات لازم در مورد این بیماری:

سَندرُم تُخمدان پُلی‌کیستیک یا نشانگان تخمدان پُرکیستی (polcystic ovary syndrome PCOS) رایج‌ترین اختلالات غدد داخل‌ریز (ﺁندوکرینوﭘﺎتی) در زنان و رایج‌ترین علت نازایی ناشی از عدم تخمک‌گذاری می‌باشد.

نامگذاری این سندرم به علت وجود تخمدان های بزرگ محتوی تعداد خیلیی کیست کوچک (در اغلب زنان دچار و نه در همه) است که در لایه بیرونی هر تخمدان قرار گرفته است.

زنان دچار به این بیماری علایم رایجی مانند اختلالات قاعدﮔﻰ (به خصوص خون‌روش گاهبعضی مواقع (الیگومنوره))، علایم هیپرآندروژنیسم مانند پرمویی (هیرسوتیسم) و آکنه، ریزش مو و نازایی دارند.بیماران در معرض عوارض جدی مانند افزودن خطر سرطان ﺁندومتر و ﭘﺴﺘﺎن، دیس‌لیپیدمی، ﻫﻴﭙﺮتانسیون، بیماری‌های قلبی وعروقی و دیابت می‌باشند. شیوع اضافه وزن و دیس‌لیپیدمی در دچاریان به PCOS بیشتر از زنان سالم می‌باشد. 40 درصد زنان دچار، دچار اضافه وزن مفرط و 75 درصدشان نازا می باشند.

این بیماری تقریبا در ۶ تا 10 درصد همه زنانی که در سنین باروری می‌باشند دیده می‌شود. علت بیماری مزبور مشخص نمی باشد اما محققان بر این باورند که عوامل ارثی و دیابت در ظهور آن نقش دارند.

قاعدگی های نا منظم، رشد موهای زاید، جوشهای پوستی (آکنه) و اضافه وزن در زنان دچار به سندرم تخمدان پلی کیستیک مشاهده می شود. این عارضه می تواند در نوجوانی با دوره های قاعدگی نا منظم مشخص گردد یا اینکه بعد ها به دنبال افزودن وزن یا مساله در باروری تشخیص داده شود.

علت دقیق سندرم تخمدان پلی کیستیک هنوز ناشناخته است. زنان دچار ممکن است به علت مسالهات بوجود آمده در تخمک گذاری، برای باردار شدن با مساله مواجه شوند. تشخیص زودهنگام و شروع درمان می تواند به پیشگیری عوارض طولانی مدت آن مثل دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و سکته کمک کند.

تشخیص

شواهد سونوگرافی تخمدان پلی‌کیستیک (افزودن حجم تخمدان به بیش تر از ۹ میلی‌لیتر، وجود کیست‌های ۲-۸ میلی‌متری به تعداد ۱۰ و یا بیشتر در هر تخمدان و افزودن دانسیته استرومای رحم (هایپرپلازی آندومتر)) هستند.

اختلالات متابولیکی از جمله افزودن سطح سرمی هورمون‌های LH، تستوسترون، انسولین، پرولاکتین و مقاومت به انسولین در این بیماری رایج است.

درمان با کلومیفن، قرصهای خوراکی ضد بارداری، گنادوتروپین‌ها آگونمی باشد‌های GNRH، مصرف همهنگام کلسیم و ویتامین D و رژیم لاغری می‌باشد. در موردهای مقاوم لاپاراسکوپی انجام می‌شود.

مقاومت به انسولین به عنوان یک فاکتور اصلی در پاتوژنز PCOS می‌باشد از این‌رو به صورت وسیع از داروهای پایین‌آورنده انسولین مانند متفورمین در درمان این نشانگان استفاده می‌شود.

علائم

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک اغلب بلافاصله بعد از اولین دوره قاعدگی شروع می شود. در پاره ای از موردهای نیز در سالهای بعدی باروری، به علت افزودن تدریجی وزن رخ می دهد. علائم آن از فردی به فرد بقیه ی متفاوت است (هم از لحاظ شدت و هم از لحاظ نوع آن). پزشک شما برای تشخیص به دنبال حداقل دو نشانه از نشانه های زیر است:

• قاعدگی های نا منظم:

این امر یکی از رایج ترین مشخصات این بیماری است. منظور از قاعدگی های غیر معمول، فاصله بیش تر از 35 روز بین دو قاعدگی، کمتر از 8 دوره قاعدگی در یک سال، عدم قاعدگی برای 4 ماه یا بیشتر و وقوع قاعدگی با تاخیر که ممکن است همراه با خونریزی خیلی کم یا شدید باشد، است.

• افزودن آندروژن ها یا هورمونهای مردانه:

سطوح بالای هورمون های مردانه(آندروژن ها) می تواند موجب ایجاد علائم ظاهری مثل رشد موهای زاید در صورت و بدن(هیرسوتیسم)، ایجاد آکنه در بزرگسالی یا آکنه های شدید در نوجوانی و طاسی با الگوی مردانه شود. علائم ناشی از آندروژن بالا می تواند بر اساس نژاد فرد متفاوت باشد. پس شما بسته به زمینه نژادی ممکن است این علائم را نشان دهید یا خیر. مثلا زنان نژاد آسیایی یا اروپای شمالی ممکن است تظاهرات متفاوت را بروز دهند.

• تخمدان های پلی کیستیک:

با کمک سونوگرافی می توان تخمدان های بزرگ حاوی تعداد خیلیی کیست کوچک را مشخص کرد. اما برخلاف آنچه از نام آن پیداست، تنها با وجود تخمدان های پلی کیستیک نمی توان تشخیص قطعی داد. برای تشخیص قطعی سندرم تخمدان پلی کیستیک وجود دوره های قاعدگی نامنظم یا علائم ناشی از مقدار آندروژن بالا نیز لازم است. ممکن است برخی از زنان با وجود تخمدان های پلی کیستیک در سونوگرافی به سندرم تخمدان پلی کیستیک دچار نباشند. از طرف بقیه ی نیز ممکن است در بعضی از افراد دچار به این سندرم، تخمدان ها در سونوگرافی طبیعی باشند.

تظاهرات همراه با سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

• ناباروری: زنان دچار به PCOS ممکن است به علت کمبود تخمک گذاری، در باردار شدن با مساله مواجه شوند. بد نمی باشد بدانید که این بیماری رایج ترین علت ناباروری در زنان است. • اضافه وزن: در حدود نیمی از زنان دچار به PCOS چاق هستند. در مقایسه با زنان هم سن که سندرم تخمدان پلی کیستیک ندارند، زنان دچار، احتمال بیشتری دارد که دچار اضافه وزن یا اضافه وزن باشند.

• پیش دیابت یا دیابت نوع 2: خیلی زیادی از زنان دچار به PCOS، دچار مقاومت به انسولین هستند که این امر توانایی بدن برای استفاده بهینه از انسولین جهت تنظیم قند خون را مختل می نماید. این مساله می تواند موجب بالا رفتن قند خون و در نتیجه دیابت نوع 2 گردد. نام بقیه ی پیش دیابت، اختلال در تحمل گلوکز است.

• آکانتوز سیاه (Acanthosis nigricans): یک اصطلاح پزشکی است که به وجود پوست مخملی و تیره بر روی پشت گردن، زیر بغل، اعضای تناسلی خارجی و زیر پستان ها اطلاق می شود. وجود این شرایط در پوست یکی از نشانه های مقاومت به انسولین است.

هنگام برخورداری از حمایت های بالینی

تشخیص و درمان زودهنگام سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند به کم کردن ابتلا به عوارض بلند مدت آن مثل دیابت نوع 2، فشار خون بالا، بیماری های قلبی و سکته کمک کند. اگر قاعدگی های نامنظم مثل تاخیر در قاعدگی یا قطع آن و موهای زاید روی بدن یا صورت یا آکنه دارید با پزشک خود مشورت کنید.

علت بیماری

چرخه های نرمال باروری توسط تغییرات ایجاد شده در سطوح هورمون های تولید شده توسط غده هیپوفیز در مغز و تخمدان های شما تنظیم می گردد. غده هیپوفیز هورمون های محرک فولیکول و هورمون سازنده جسم زرد را ترشح می نماید که این دو هورمون رشد و آزاد سازی تخمک در تخمدان ها را کنترل می کنند. در طول چرخه یک ماهه، تخمک گذاری تقریبا دو هفته پیش از قاعدگی رخ می دهد.

تخمدان های شما هورمون های استروژن و پروژسترون را ترشح می کنند که دیواره رحم را برای دریافت تخم بارور آماده می سازند. همچنین تخمدان ها تولید هورمون های مردانه (آندروژن ها) مثل تستوسترون را نیز برعهده دارند.اگر بعد از تخمک گذاری بارداری رخ ندهد، ترشح استروژن و پروژسترون کم کردن می یابد و دیواره رحم در طول قاعدگی ریزش می نماید.

در سندرم تخمدان پلی کیستیک، ممکن است غده هیپوفیز مقادیر بالای هورمون سازنده جسم زرد ترشح کند و تخمدان ها مقادیر بالای آندروژن ها را تولید نمایند. این امر چرخه نرمال قاعدگی را مختل می سازد و می تواند موجب ناباروری، پرمویی بدن و آکنه گردد.

اگرچه دانشمندان علت وقوع سندرم تخمدان پلی کیستیک را نمی دانند ولی عوامل زیر می توانند در این میان نقش داشته باشند:

• انسولین بالا:

انسولین هورمونی است که توسط پانکراس تولید می شود و به سلول های بدن اجازه می دهدکه از قند(گلوکز) استفاده کنند. قند منبع اولیه انرژی بدن است. اگر شما دچار مقاومت به انسولین باشید، توانایی بدن برای مصرف بهینه انسولین مختل می گردد و پانکراس شما برای فراهم کردن گلوکز مورد نیاز سلول ها، انسولین بیشتری ترشح می نماید. تصور می شود که انسولین بالا، موجب افزودن ساخت آندروژن ها در تخمدان ها می گردد.

• درجه های پایین التهاب:

گلبولهای سفید خون در طی فرایند التهاب، برای مبارزه با عفونت ماده ای را ترشح می کنند. استفاده از بعضی از غذاهای خاص در افراد مستعد می تواند موجب ایجاد پاسخ التهابی گردد.در این شرایط گلبول های سفید ماده ای را تولید می کنند که می تواند موجب مقاوت به انسولین و تجمع کلسترول در رگ های خونی شود.(آترواسکلروز). آترواسکلروز موجب بیماری های قلبی می گردد. پژوهشات نشان می دهد که زنان دچار به PCOS، درجات پایین التهاب دارند..

• وراثت:

اگر خواهر یا مادر شما PCOS داشته باشد، احتمال اینکه شما نیز به آن دچار شوید بالاست. محققان به دنبال امکان ارتباط ژن های جهش یافته با PCOS هستند.

• رشد غیر نرمال جنینی :

پژوهشات جدید نشان می دهد که مواجهه خیلی با هورمون های مردانه (آندروژن ها) در طول دوره جنینی می تواند ژن های نرمال را به طور همیشگی از عمل طبیعی خود باز دارد.(پروسه ای که به نام شرح ژن نامیده می شود). به این ترتیب ممکن است الگوی مردانه گسترش چربی ها در شکم که ریسک مقاوت به انسولین و درجات پایین التهاب را افزودن می دهد، رخ دهد. پژوهشات برای یافتن این مساله که این فاکتورها تا چه حد به ایجاد PCOS کمک خواهد کرد، ادامه دارند.

عوارض

وجود PCOS می تواند احتمال ایجاد موردهایی را که در پایین ذکر شده افزودن دهد به خصوص اگر همراه با اضافه وزن باشد:

• دیابت نوع 2

• فشار خون بالا

• کلسترول غیر نرمال، تری گلیسرید بالا یا کم کردن لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا همان کلسترول خوب.

• سطح بالای پروتئین C- reactive. یکی از شاخص های بیماری های قلبی.

• سندرم متابولیک، مجموعه ای از علایم و نشانه ها که موجب ریسک بالای ابتلا به بیماری های قلبی می شوند.

• کبد چرب غیر الکلی (التهاب شدید کبد که به علت تجمع چربی در آن رخ میدهد)

• قطع تنفس در خواب

• خونریزی های غیرمعمول رحمی

• سرطان دیواره رحم( سرطان آندومتر) که به علت مواجه مکرر با مقادیر بالای استروژن ایجاد می شود.

• دیابت بارداری یا فشار خون بالای بارداری

آزمایشات تشخیصی

تست اختصاصی ای برای تشخیص قطعی سندرم تخمدان پلی کیستیک وجود ندارد. تشخیص بر مبنای رد موردهای بقیه ی است. یعنی پزشک تمامی علائم و نشانه های شما را وارسی کرده و سپس سایر احتمالات را رد می نماید.

در طی این پروسه، پزشک شما خیلی زیادی از عوامل را در نظر می گیرد:

• سامابقی پزشکی: پزشکتان ممکن است سوالاتی در مورد دوره های قاعدگی، تغییرات وزن و سایر علائم شما بپرسد.

• معاینه: پزشک می تواند اطلاعات کلیدی ای را ثبت کند مثل قد، وزن و فشار خون. علاوه بر آن معاینات لگنی نیز می تواند اطلاعات سودمندی را در اختیار پزشک قرار دهد.

• آزمایش خون: خون شما برای وارسی سطح بعضی از هورمون ها برای تعیین علت اختلالات در قاعدگی یا آندروژن بالا، گرفته می شود. آزمایشات بقیه ی خون شامل تست کلسترول و تری گلیسرید ناشتا و تست تحمل گلوکز است. در تست تحمل گلوکز مقدار قند خون در حالت ناشتا و بعد از مصرف مصرفی حاوی گلوکز وارسی می گردد. سونوگرافی لگنی: اولتراسوند لگن می تواند ظاهر تخمدان ها و ضخامت دیواره رحم را نشان دهد. در طول این آزمایش، شما بر روی تخت یا میز آزمایش دراز کشیده و دستبعضی مواقع مشابه قلمدر واژن شما قرار می گیرد.

تغییر روش زندگی و رژیم غذایی

احتمالا شما پیشنهاد های متناقض خیلی زیادی از طریق رسانه ها، و یا پزشکان در رابطه نقش رژیم در کنترل وزن شنیده اید. اکثر این عدم توافق ها در مورد مقدار و نوع کربوهیدرات ها در مواد غذایی است. پیشنهاد های متخصصین تغذیه معمولا بر داشتن یک رژیم غذایی پرکربوهیدرات با استفاده از کربوهیدارتهای با شاخص گلایسمی پایین می باشد. شاخص گلایسمیک مقدار افزودن سطح انسولین بعد از مصرف کربوهیدرات ها را نشان می دهد. نشاسته، کربوهیدراتی با شاخص گلایسمیک بالاست که در مقایسه با کربوهیدرات های با شاخص گلایسمیک پایین مثل سبزیجات با برگ سبز، سطح انسولین را به مقدار بیشتری افزودن می دهد.

برخی از متخصصین تغذیه پیشنهاد می کنند که زنان دچار به PCOS از یک رژیم پرپروتئین، بدون در نظر گرفتن سطح شاخص گلایسمیک آن، استفاده کنند. برای جبران این کمبود کربوهیدرات فرد باید از پروتئین بیشتری در رژیم استفاده کند. پروتئین موجود در گوشت قرمز می تواند موجب افزودن مصرف چربی های اشباع حیوانی و در نتیجه بالا رفتن سطح کلسترول و افزودن ریسک ابتلا به بیماری های قلبی شود. پژوهشهای اخیر نشان می دهند که در بیماران خاص و زیر نظر متخصصین تغذیه استفاده از رژیمهای غذایی پرپروتئین می تواند سودمند باشد و لی باید مقدار چربی دریافتی حتما کنترل گردد.

مطالعات بیشتری برای تعیین اینکه آیا یک رژیم حاوی کربوهیدرات های با اندکس گلایسمیک پایین و چربی های حیوانی محدود، انتخاب شایستهی برای افرد دچار مقاومت انسولین مثل خیلی از

زنان دچار به PCOS هست یا نه، مورد نیاز است.

• کربوهیدرات های پیچیده را انتخاب نمایید:

کربوهیدرات هایی را انتخاب کنید که حاوی فیبر بالایی هستند.هر چه فیبر موجود در غذا بیشتر باشد، سرعت هضم آن کندتر شده و قند خون هم به آهسبرچسبی بالا می رود. کربوهیدرات های با فیبر بالا شامل نان ها و غلات و ماکارونی سبوس دار، بلغور، جو، برنج قهوه ای و حبوبات است. مصرف کربوهیدرات های نا سالم و ساده مثل نوشابه، آبمیوه های صنعتی، کیک، آبنبات، بستنی، کیک، کلوچه و دونات را محدود سازید.

پژوهشات بیشتر می تواند به شناخت بهترین برنامه غذایی کمک کند اما به هر حال واضح است که کم کردن وزن ازطریق کم کردن کالری مصرفی فواید خیلی زیادی برای سلامت کلی زنان دچار به PCOS دارد. شما برای کنترل رژیم غذایی به عنوان یکی از قوائد درمانی باید با متخصص تغذیه برای تعیین برنامه غذایی شایسته با شرایط خود مشورت نمایید.

• ورزش کنید:

ورزش به کم کردن سطح قند خون و نیز مقاومت به انسولین کمک می نماید. در زنان دچار به PCOS افزودن فعالیت بدنی روزانه و شرکت در یک برنامه ورزشی منظم برای درمان و پیشگیری از مقاومت انسولین و کمک به کم کردن وزن، ضروری است. در انتخاب نوع و مقدار فعالیت بدنی ترکیب ورزشهای هوازی و مقاومتی پیشنهاد می شود.

ورزشهای هوازی منظم، در از بین بردن مقاومت به انسولین کمک شایانی می نماید. پس باید به عنوان یک عنصر اساسی درمان بدان توجه گردد. لازم نمی باشد در فردی که تا دیروز هیچ فعالیتی نداشته است ورزش حرفه ای و سنگین آغاز شود تا نتایج درمانی مشاهده گردد. پیاده روی منظم روزانه نیز در شکستن مقاومت به انسولین و نیز بهبود علائم، خیلی زیاد کمک کننده است. ورزشهای مقاومتی نیز با افزودن بافت عضلانی به کم کردن مقاومت به انسولین کمک می نماید.

لازم بذکر است که همه بیماران دچار به سندرم تخمدان پلی کیستیک دچار اضافه وزن نمی باشند. ولی مطالعات نشان داده است که بیماران دچار که دارای وزن طبیعی نیز می باشند از مقاومت به انسولین رنج می برند. لذا پیشنهاد هایی که در رابطه روش زندگی و نیز نوع تغذیه مطرح می باشد فقط مربوط به افراد چاق دچار به سندرم تخمدان پلی کیستیک نخواهد بود. در بیماران لاغز نیز باید با استفاده از کربوهیدراتهای پیچیده و نیز فعالیت بدنی از مقاومت به انسولین کاسته شود تا نتایج درمانی مطلوب ایجاد گردد. البته در این افراد لاغر انرژی دریافتی نباید محدود گردد. بر این اساس کنترل رژیم غذایی و روش زندگی دچاریان به سندرم تخمدان پلی کیستیک ملاحظات خاصی را می طلبد که برنامه ریزی دقیق و مشاوره با متخصصین تغذیه را می طلبد.

روش های درمانی و داروها

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک به طور کلی بر پایه کنترل دلواپسی های فردی شما مثل باروری، پرمویی، آکنه و اضافه وزن است. پیشنهاد های ذیل در کنترل علائم و عوارض این بیماری تاثیرگذار هستند:

• به طور منظم چکاپ شوید: کنترل طولانی مدت ریسک فاکتورهای بیماری های قلبی مثل اضافه وزن، کلسترول بالا، دیابت نوع 2 و فشار خون بالا از اهمیت بالایی برخوردار است. برای کمک به درمان به موقع، پزشک نیاز دارد تا به صورت منظم برای انجام آزمایشات فیزیکی، اندازه گیری فشار خون و تعیین سطح گلوکز و چربی خون شما را ببیند.

• عادات و روش زندگی خود را اصلاح نمایید: انتخاب های درست غذایی و ورزش منظم اولین درمانی است که ممکن است پزشک شما پیشنهاد کند به خصوص اگر اضافه وزن داشته باشید. اضافه وزن موجب وخیم تر شدن مقاومت به انسولین می شود. کم کردن وزن می تواند سطوح انسولین و آندروژن را پایین بیاورد و ممکن است تخمک گذاری را به حالت اولیه بازگرداند. بر این اساس کنترل رژیم غذایی زیر نظر متخصص تغذیه یکی از قوائدی ترین روشهای درمانی برای این بیماری است.

• چرخه های قاعدگی خود را تنظیم نمایید: اگر شما برای بارداری کوشش نمی کنید ممکن است پزشک قرص های ضد بارداری با دوز پایین تجویز کند که حاوی ترکیبی از استروژن و پروژسترون مصنوعی است. این قرص ها تولید آندروژن را کم کردن داده و به بدن شما بعد از مواجهه طولانی با استروژن، استبهتری می دهد.. این کار موجب کم کردن سرطان آندومتر می شود و خونریزی های غیر معمول را اصلاح می نماید.

• یک روش بقیه ی مصرف پروژسترون برای 10 تا14 روز در ماه است. این روش دوره های قاعدگی شما را تنظیم می نماید و نقش حفاظتی در مقابل ابتلا به سرطان آندومتر دارد ولی سطح آندروژن را بهبود نمی بخشد. عارضه ای که در استفاده از این داروهای هورمونی وجود دارد ایجاد اضافه وزن و یا شدید شدن آنست که می تواند از طرف بقیه ی سیر درمانی شما را دچار اختلال نماید.

• با توجه به زمینه اصلی در این بیماری که اختلال حساسیت به انسولین است، متخصصین از داروی متفورمین به عنوان یک داروی اصلی در کنترل این بیماری استفاده می نمایند. متفورمین یک داروی خوراکی برای دچاریان به دیابت نوع 2 است و موجب حساسیت بیشتر سلول ها نسبت به انسولین می شود.این دارو تخمک گذاری را بهبود می بخشد و در نهایت موجب ایجاد چرخه های منظم قاعدگی می گردد. همچنین اگر شما پیش دیابتی باشید، مصرف این دارو می تواند ابتلا به دیابت نوع 2 را به تاخیر شرحدازد و اگر تحت یک برنامه رژیمی و ورزشی هستید استفاده از این دارو می تواند به کم کردن وزن شما کمک کند.. سرگرم کننده است بدانید که این دارو از آنجا که بر خلاف داروهای هورمونی درمان علامتی نمی نمایند عوارض آن داروها را نخواهند داشت.

• رشد موهای زاید را کم کردن دهید: ممکن است پزشک شما برای کم کردن تولید آندروژن مصرف قرص های پیشگیری از بارداری یا داروی بقیه یی به نام اسپیرونولاکتون را تجویز کند. این دارو تاثیرات آندروژن ها را بر روی پوست بلوکه می نماید. از آنجا که اسپیرونولاکتون می تواند موجب نقص جنین شود، هنگام مصرف این دارو استفاده از یک روش آسوده خاطر پیشگیری از بارداری پیشنهاد می شود. و در افراد باردار یا برای کسانی که قصد بارداری دارند، تجویز نمی گردد.

• تراشیدن موی صورت و استفاده از موم و کرم های موبر برای از بین بردن موها انتخاب شایستهی نمی باشدند برای اینکه که تنها برای چند هفته دوام دارند و لازم است تا بعد از مدتی تکرار شود.

• ممکن است پزشک روشی را پیشنهاد کند که در آن از جریان الکتریک(الکترولیز) یا لیزر برای از بین بردن فولیکول های مو و کنترل رشد موهای جدید ناخواسته استفاده می شود. اما استفده از این روشها نیز بدون کنترل اختلالات متابولیک اولیه بی فایده خواهد بود.

• استفاده از دارو برای تحریک تخمک گذاری: اگر شما قصد بارداری داشته باشید شاید نیاز باشد تا برای تحریک تخمک گذاری از این داروها مصرف کنید. کلومیفن یک داروی خوراکی ضد استروژن است که در نیمه اول چرخه قاعدگی مصرف می شود. لازم به ذکر است که پزشکان برای تحریک تخمک گذاری معمولا با متفورمین آغاز می نمایند و بعد در صورت لزوم از کلومیفن هم برای کمک به تحریک تخمک گذاری استفاده می شود..

• اگر با وجود مصرف کلومیفن و متفورمین باردار نشدید، ممکن است مصرف گنادوتروپین ها (هورمون محرک فولیکولیاFSH و هورمون جسم زرد یا LH) از طریق تزریق پیشنهاد شود. پافشاری مجدد این مساله اهمیت دارد که هیچکدام از این داروها را به طور خودسرانه و بدون تجویز پزشک نباید استفاده نمایید. عمل جراحی

• اگر داروها به باردار شدن شما کمک نکنند یک جراحی بر روی تخمدان بوسیله لاپاروسکوپیمی تواند یک گزینه درمانی بقیه ی برای بعضی از زنان دچار به سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد. پزشک می تواند به شما بگوید که آیا این نوع جراحی شایسته شرایط شما هست یا خیر.

• در این عمل، جراح یک شکاف کوچک بر روی شکم ایجاد کرده و از این طریق یک لوله که متصل به یک دوربین ریز است را وارد می نماید (لاپاروسکوپ). این دوربین تصاویر لازم از تخمدان های شما و اعضای تناسلی مجاور را برای جراح مشخص می نماید. سپس پزشک وسیله جراحی را وارد کرده و از انرژی الکتریکی یا لیزر برای سوزاندن سوراخ های موجود درفولیکول روی سطح تخمدان ها استفاده می نماید. هدف این کار تحریک تخمک گذاری بوسیله کم کردن سطح آندروژن هاست.

 

اندروید lg مولفیکس