امروز سه شنبه 14 مرداد 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

خودارضایی در مردان و خودارضایی در زنان

خودارضایی (جلق زدن) به هرگونه دستکاری عمدی، مالش و فشار بر اندام های آمیزشی و پستان ها که به منظور تحریک، کسب لذت بخشی و خاموش کردن شهوت انجام شود، اطلاق می گردد.

خودارضاییء در مردان و خودارضایی در زنان
مقالات خیلی زیادی در مورد خودارضایی نوشته شده است. درگیری های خیلیی در این زمینه وجود دارد. افراد خیلیی نظر می دهند و شدت محکومیت خیلی زیاد بالاست. به صبهتر اعلام می شود که این کار خیلی زیاد کثیفی است و هیچ حیوانی آن را انجام نمی دهد! بعضی ها در جواب مانند می آورند فلان گونه میمون ها این کار را انجام می دهند! کار انسان به جایی رسیده که اکنون برای تفسیر حرکات خود به حیوان ها رجوع می نماید!
به گفته مجله پزشکی هانیما، نوشته های نادرست موجب شده است که طی قرون متمادی، جلق به عنوان یکی از پلیدترین رفتارهای آدمیان شناخته شود و هزاران گونه بیماری و گرفتاری از این بی اطلاعی و نااندیشمندی حاصل آید.
از وارسی حاصل مطالعات آمارگران بزرگ جهان به نتیجه می رسیم که بیش تر از 90 درصد مردان و 70 درصد زنان در مرحله ای از زمان زندگی خود جلق می زنند. در کلینیک های راهنمای اطفال، طی مصاحبه هایی که با اولیای اطفال به عمل آمده، معلوم شده است که بیش تر از 75 درصد مادران، کودکان خود را از خاطرات جلق مطلع کرده و آنان را تهدیده نموده اند و همین تهدیدهاست که بچه ها را به وحشت می اندازد و اثرات نامطلوب روانی در ایشان ایجاد می نماید.
بنابراین روش برخورد با این مساله از طرف اولیا از مباحث اصلی بهداشت جنسی است.
شیوع نسبی – آمارهای مختلف نشان می دهد که جلق یکی از روش های عمده تخلیه جنسی در انسان است و تقریبا همگان در دوره ای از زندگانی خود جلق می زنند.
جلق (با علت جنسی) در پسران از حدود سن بلوغ آغاز می شود و تا 21 سالگی یعنی تا پایان دوره دوم بلوغ به تدریج خیلیتر می شود و از آن پس بر حسب شرایط اجتماعی فرد و تماس او با افراد جنس مخالف تفاوت می نماید ولی به هر حال ازدواج و تماس همیشگی با جنس مخالف علت آن نمی باشد که شخص، بقیه ی جلق نزند. چه خیلی زیاد مردان و زنانی که در مواقع خصوصی برای کم کردن تنش های جنسی اجبارا جلق می زنند (مثلا در موردهای حاملگی زن یا بستری بودن مرد و یا هنگامی که یکی از دو زوج از نظر جنسی نیرومندتر و پاسخگوتر از بقیه یی است). دفعات جلق در مواقع مختلف متفاوت است. در نیمه دوم زمان بلوغ پسرها بطور متوسط 1 تا 4 بار در هفته جلق می زنند و البته ارقام خیلی سنگین مانند 5 تا 10 بار در روز هم ملاحظه می شود. جلق در جوانان گاه 90 درصد از روش های تخلیه جنسی را تشکیل می دهد.
در مورد مقدار شیوع جلق در دختران و زنان آمار چندان قاطعی در دست نمی باشد و آنچه که مسلم است آنست که جلق در دختران کمتر از پسران است و دفعات انجام آن نیز کمتر است. از نظر سنی، شیوع آن در حدود 15 سالگی (یکی دو سال بعد از وقوع نخستین قاعدگی) است و به نظر نمی رسد که روز انجام آن با وقوع قاعدگی و تخمک گذاری وابسته باشد (برخلاف بالغان). بطور کلی دختران در ماه یکی دوبار بیشتر جلق نمی زنند ولی گاه به ارقامی چون 10 تا 20 بار در هفته برخورد می شود.
آمارگران، جملگی اشاره کرده اند که دختران در مورد جلق کمتر با ما سخن می گویند، آنان از پاسخ فرمودن و توضیح دادن در مورد معاشقه ها، نزدیکی، حتی تماس با حیوانات و غیره سر باز نمی زنند لیکن حاضر نمی باشدند در مورد جلق سخنی بگویند. به همین موجب است که رقم دقیقی در مورد مقدار شیوع جلق در دختران نمی توان اظهار کرد.
خودارضایی تحت تاثیر مسائل فرهنگی، دینی، اجتماعی و فردی دچار نابسامانی هایی در این زمینه گردیده. بطور کلی کودک از ابتدا شدیدا تحت تاثیر فشار مستقیم اولیا خود قرار می گیرد. چه در هنگامی که بطور ساده و از روی کنجکاوی، برای شناسایی اندام های بدن خود به آن ها دست می زند و چه در هنگامی که بزرگتر شده و در ضمیر شخصی خود بدنبال حل معمای آفرینش و جنسیت است، و چه در موقعی که بالغ شده و تحت تحریکات جنسی بسر می برد. اولیا به هیچ عنوان با این مسائل مصورت ساده نگاه نمی کنند و عادت دارند بی مورد همه چیز را در کثیف ترین وضعیت موجود آن در نظر بگیرند! به هر جهت کودک در خارج از خانه همه چیز یاد میگیرد و به هیچ وجه خود را معطل فیلتر خانواده نمی نماید. البته اصلا عنوان نمی کنیم که حریم رفتاری خانوادگی شکسته گردد و همه چیز بصورت عریان در آن به تصویر کشیده گردد. از سمت بقیه ی کودک در حین بزرگ شدن شدیدا تحت تاثیر تحریم مطلعی های جنسی قرار می گیرد و در نتیجه هر اطلاعاتی را که پیدا می نماید جذب می نماید و بسته به اقتضای سن خود و همچنین شکل خانواده و علایق و مسائل اعتقادی آن ها را باور، جمع بندی و یا مردود و غیر عملی می پندارد. بسته به مقدار قدرت و بزرگی منبعی که آن ها را در می یابد تاثیر حرف ها در وی شدید شدن و یا تضعیف می گردد. اطلاعات صحیح به هیچ وجه به وی نمی رسد و کودک ناچارا زیر فیلتر اطلاعاتی چیزهایی را دنبال می نماید و می خواند. چیزهایی که مسلما تحت این شرایط می تواند خیلی زیاد غیر واقعی تر از حقیقت باشد. از سمت بقیه ی چون این اعمال غیر معمول همواره بشدت مورد شماتت قرار گرفته کلا این قبیل کارها شکل قابل ارائه ای ندارند. حال با نفوذ تربیت های اخلاقی و چیزهای درگر هیولایی از مساله برای فرد اضطرابیم می گردد که حذف آن از مغز غیر ممکن است. همیشه بعضی مواقع در بحث ها از افراد می پرسیم آیا حاضرید در یک دشت، در شب، در زیر باران و رعد و برق خودارضایی کنید؟ افراد ترجیحا به خاطر اینکه فکر می کنند، این یک کار کثیف و غیر اخلاقی است، احتمالی از مجازات و اصابت یک صاعقه آسمانی را نیز در ذهن خود وارسی می کنند!! افراد همواره بر چیزی که صورت مشخصی ندارد را با درستی و نادرستی مقایسه می کنند و طبیعتا این مسئله با خوب و بد و عذاب و پاداش نیز جوش می خورد و نتیجه معلوم است! احساس گناه، اینکه من با بقیه یان فرق دارم، حس اینکه فرد از خودش بدش بیاید، اینکه خود را ضعیف احساس کند و همه جور حس نامربوط بقیه یی به وی هجوم خواهد آورد و روحیه نرم آدمیزاد را همچون سیلابی از نابسامانی ها مورد تاخت و تاز قرار می دهد…
این رفتار چون با تولید مثل منافات دارد، در مکاتب مذهبی گوناگون ناپسند و گناه آمیز است ولی از این گذشته به موجب های بقیه یی نیز این رفتار را زیان آور دانسته اند از جمله آنکه به گمان گروهی، افرادی که بدون رسیدن به اوج لذت جنسی مدتی طولانی به حالت تحریک شده می مانند، به پرخونی اندامهای آمیزشی داخلی دچار می شوند و صرفنظر از آنکه نشانه های بیمار گونه ای چون کمردرد (در خانم ها) و بزرگی غده پروستات (در مردان) پیدا می شود، در زندگی زناشویی نیز گاه از نظر دست یافتن به اوج لذت جنسی دچار اشکال می گردند. گاه این فعالیت در مرد جنبه عادتی پیدا می نماید و اعتیاد به آن فرد را در شمار منحرفین جنسی قرار می دهد و گاه دیده شده است که فرد اضطراب از نزدیکی پیدا می نماید و تنها به معاشقه های سطحی می پردازد.
گروهی آنچنان به هنگام انجام این فعالیت ها در هیجان می مانند که به زخم معده و فشار خون و امانند آن دچار می شوند (اما این نظر مورد تایید همگان نمی باشد و گروهی اینگونه نابهتری را به بیماری های روانی – تنی بقیه ی وابسته می دانند).

 

عوارض حاصل از روش نادرست جلق

گاهگاه فروکردن افزارهای گوناگون در مهبل برای ادرار، در دختران موجب پاره شدن میزراه، وارد شدن جسم خارجی در مثانه و ایجاد آماس یا خونروی در آن می گردد و چه بسا که عفونت نیز بر آن افزوده می شود و یا گاه پرده بکارت پاره می شود و گرفتاری های اجتماعی و حقوقی به بار می آورد. ایجاد ضایعه در میزراه به موجب فرو کردن اجسام مختلف در آن، نزد پسران عارضه رایجی نمی باشد ولی دیده شده است که فردی به هنگام جلق آنچنان با آلت به خشونت رفتار کرده و آنرا فشار و پیچ و تاب داده است که پارگی میزراه یا ترکیدن اجسام غاری روی داده و به ناتوانی جنسی پایدار دچار آمده است.
یکی از عوارضی که همیشه مورد بحث بوده است، مسئله پرخونی اندام های لگنی به موجب جلق های ناکامل در دختران و پسران است. گروهی از پسران (و به مقدار کمتری دختران) تصور می کنند که با جلق، منی که آب حیات و مایه نیروی آدمی است از دست می رود و خوبست که پیش از رسیدن به اوج لذت جنسی و وقوع انزال، از ادامه عمل پرهیز شود و آب حیات هدر نگردد. بیشتر کارشناسان معتقدند که در این موردهای، در اندام های ناحیه لگن پر خونی پیدا می شود و این پرخونی ممکن است سبب بزرگ شدگی پروستات و کیسه های منی در مرد و دردکمر در زنان می گردد.
نکته مهم از نظر بهداشتی اینست که عوارض خودارضاییء بیشتر به کشمکش های روانی آن مربوط می شود. مثلا زمانی یک جوان جلق را سبب کوری و دیوانگی و غیره بداند، هربار که به این کار مبادرت می نماید خود را حقیر و گناهکار می داند و این احساس بصورت دائمی موجب اختلالاتی در طرز تفکر او خواهد داشت. بنابراین آموزش بهداشت جنسی در این مقطع از طرف پزشکان و متخصصان مربوط حائز اهمیت است.

اندروید lg مولفیکس