امروز سه شنبه 14 مرداد 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

گوش پاک کن به پرده گوش و کانال گوش صدمه میزند

عضو مرکز پژوهشات گوش، حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران فرمود: استفاده از گوش‌پاک‌کن به پرده گوش صدمه می‌زند و هیچ جایبعضی مواقع ندارد.

استفاده از گوش پاک‌کن اصلا جایبعضی مواقع ندارد مگر به پیشنهاد پزشک آن هم برای رساندن موادی به کانال گوش خارجی مثل پماد و قطره که در غیر این صورت تجویز آن و استفاده خودسر از آن برای مردم جایز نمی باشد.

رحیم قنبری در فرمود وگو با فارس شرح کرد: امروز جامعه شهرنشینی به نحوی شده که برای انجام هر کاری نیاز به مشاوره داریم. ایجاد گوش پاک کن برای چوب پنبه‌های میکاپی است که در خارج کشور با این عنوان استفاده می‌شود و نام گوش پاک کن در کشور به خاطر افزایش فروش آن بوده است.

وی افزود: متأسفانه بیماران هم برای خود و فرزندان استفاده می‌کنند که اگر استفاده کنیم متمدن و اگر استفاده نکنیم افراد بی تمدن شناخته می‌شویم. استفاده از گوش پاک‌کن اصلا جایبعضی مواقع ندارد مگر به پیشنهاد پزشک آن هم برای رساندن موادی به کانال گوش خارجی مثل پماد و قطره که در غیر این صورت تجویز آن و استفاده خودسر از آن برای مردم جایز نمی باشد.

قنبری ادامه داد: عوارض آن این است که به پرده گوش و کانال گوش صدمه می‌زند و موجب التهاب، عفونت و خونریزی از کانال گوش می‌شود و می‌تواند موجب التهاب عضروف‌های لاله گوش شود به خصوص در افرادی که خارش‌های مکرر گوش دارند.

وی با شرح اینکه برخی خارش‌های گوش خود را مساوی با بیماری تلقی نمی‌کنند، تصریح کرد: این در حالی است که می‌تواند فرد به بیماری کاندیدیازیس دچار باشد. بیماری که دیابت دارد و گوش پاکن مداوم استفاده می‌کند دچار عفونت‌های ثانویه‌ای است که این کار موجب می‌شود بعضی مواقع اوقات باید برای او درمان‌های بیشتری استفاده کنیم.

اندروید lg مولفیکس