امروز یکشنبه 24 آذر 1398

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

مواد غذایی که برای سلامتی چشم ها سودمند است

زمانی در رابطه خوردنی‌هایی صحبت می‌کنیم که برای سلامت چشم‌ها سودمند هستند، «هویج» در راس فرصت این خوردنی‌ها قرار می‌گیرد، اما این منبع گیاهی غنی از ویتامین «A» تنها خوردنی سودمند برای سلامت چشم‌ها نمی باشد.


ویتامین «A» از ضعف دید شبانه و خشک شدن چشم‌ها جلوگیری می‌کند و همچنین پیشرفت بیماری آب مروارید یا تغییرات منطقه ماکولار چشم ناشی از افزودن سن را به تاخیر می‌اندازد.

به گفته ایسنا، ویتامین «A» از ضعف دید شبانه و خشک شدن چشم‌ها جلوگیری می‌کند و همچنین پیشرفت بیماری آب مروارید یا تغییرات منطقه ماکولار چشم ناشی از افزودن سن را به تاخیر می‌اندازد.

به گفته مجله پزشکی هانیما به روایت از شبکه خبری تورنتو نیوز، شما می‌توانید ویتامین «A» را از دو نوع منبع غذایی دریافت کنید که یکی فرآورده‌های میدانی حاوی این ویتامین مثل جگر یا کره حیوانی و بقیه ی دست آوردات گیاهی حاوی کاروتن هستند که این ماده در بدن به ویتامین «A» تبدیل می‌شود.

گیاهان حاوی کاروتن معمولا به رنگ زرد یا نارنجی هستند یا برگ سبز رنگ دارند. لوتئین و زئاکسانتین هم برای حفظ سلامت شبکیه چشم خیلی زیاد سودمند هستند که بهترین منبع حاوی آن‌ها، سبزیجات برگ دار به رنگ سبز تیره به ویژه‌ «اسفناج» است. این دو ماده هم چنین در سبزی‌ها و میوه‌های زرد و نارنجی مثل ذرت یافت می‌شوند.

ویتامین «C» هم آنتی اکسیدانی است که برای شبکه سودمند بوده و چشم را تقویت می‌کند. در افراد سیگاری، الکلی و دیابتی مقدار ویتامین «C» بدن به طور متوسط کمتر می‌شود و این افراد باید بیشتر ویتامین C مصرف کنند.

برخی از املاح معدنی مثل سلنیوم و روی هم برای سلامت چشم ضروری و سودمند هستند. خشکبار، مخمر و غذاهای دریایی منبع غنی از سلنیوم هستند. سلنیوم به جذب ویتامین «E » کمک می‌کند و به بدن در تولید آنتی اکسیدان‌ها نیز یاری می‌رساند. عنصر روی هم جذب ویتامین «A» را در بدن افزودن می‌دهد.

روی هم در مغز خشکبار و گندم به مقدار قابل توجه دریافت می‌شود.

یکی بقیه ی از مواد غذایی مهم برای سلامت چشم‌ها اسیدهای چرب امگا ـ 3 هستند که در ماهی آب‌های سرد به وفور یافت می‌شوند و این ماهی حاوی مقادیر خیلیی EPA و DHA است که برای سلامت چشم‌ها خیلی زیاد سودمند هستند. تغذیه شایسته و غنی و نیز چکاپ و کنترل منظم بهترین روشها برای حفظ توانایی و قدرت بینایی چشم‌ها تا مدت طولانی است.

اندروید lg مولفیکس